
Itálii si většina lidí spojí s pizzou a Koloseem. Zdaleka však nejde o jediné krásy této země. Přestože památkami přímo překypuje, s promyšleným plánem ji lze procestovat i za jediný víkend. Jak vypadal náš víkend v Itálii, proč byste si jej neměli nechat ujít a na co byste se měli připravit ještě před cestou?
Itálie má spoustu světlých i stinných stránek – na jedné straně se může pochlubit nespočtem renesančních památek a jedinečnou kuchyní, na druhou stranu umí člověka dobře potrápit, a to zejména během turistické sezóny.
Tak či onak jde však o místo, kam by se měl každý alespoň jednou za život podívat, už jen proto, aby si rozšířil obzory a nasál jedinečnou atmosféru historicky významných míst. Výhodou je, že si člověk kvůli takovému výletu ani nemusí brát dovolenou v práci – dovolená v Itálii se totiž dá zvládnout i o víkendu.
Obsah článku

Víkend v Itálii – ubytování, co vidět
Pokud máte namířeno do Itálie, ovšem pouze s omezeným rozpočtem a jen na dvě noci, musíte si předem jasně stanovit, která místa (nebo města) chcete vidět. Itálie totiž nabízí spoustu krásných míst, na které byste potřebovali celé týdny, abyste stihli všechna projít. My měli jasno – Milán, Florencie a Řím.
Milán, italsky Milano, se pyšní druhým místem v žebříčku největších italských měst. Nejedná se sice o takovou celebritu jakou je Řím, turisté se však mají na co těšit. Za zmínku stojí například Milánský dóm, Galerie Viktora Emanuela II. či Hrad Sforzesco.
Na druhou stranu, Miláno má co nabídnout i těm, kteří jsou zvyklí na pohodlí velkoměsta. Po městě můžete cestovat podzemním metrem, téměř na každém rohu narazíte na restauraci či fast food, a díky nespočtu stánků se suvenýry se nemusíte bát, že byste domů odjeli s prázdnou.
Hledáte cenově dostupné ubytování v Itálii? Vyzkoušejte Miláno!
Výhodou Milána (oproti jiným památkovým městům) je, že zde najdete i relativně klidná místa na odpočinek. Konkrétně za pevností Sforzesco se nachází park, který je sice taktéž součástí památkové zóny, nesetkáte se v něm však s davy turistů jako např. na náměstí Piazza del Duomo. U parku si navíc můžete vychutnat pravou italskou zmrzlinu Gelato.
Ubytování jsme zvolili v Residence Desenzano, cenově dostupném hotelu zhruba půlhodiny pěšky od samotného historického centra. Hotel se nachází 5 minut pěší chůze od zastávky Gambara, případně pak 10 minut od zastávky Bande Nere. Z obou zastávek se pak lze po městě pohybovat z pohodlí podzemního metra.

Mnohem kouzelnější však byla návštěva Florencie, kolébky italských renesančních umělců. Florencie je od Milána vzdálená 2 hodiny vlakem – když tedy vyjedete v sedm ráno, máte krásné tři hodiny na procházku městem ještě před polednem.
Florencie, italsky Firenze (tedy v překladu „kvetoucí“), se může pochlubit hned několika fakty. Jde například o vůbec první hlavní město Itálie, město, v němž se zrodila renesance, mimo to také rodný domov umělců Donatella či Michelangela. Člověk si tak může být jistý, že tohle místo z paměti zkrátka jen tak nevymaže.
Město jako takové je opravdu obrovské, a to nejen svou rozlohou, nýbrž i mohutnými historickými stavbami. Tou vůbec největší z nich je florentský dóm zvaný Santa Maria del Fiore. Ta měří úctyhodných 153 metrů na délku, 90 metrů na šířku a necelých 115 metrů na výšku. Jen pro představu, rozléhá se na ploše 8 300 m2.
Tuto dominantu města tak zkrátka nepřehlédnete, ať už se koukáte z ulice, nebo třeba z vrcholku Michelangelova náměstí (které byste si, mimochodem, měli na seznam taktéž připsat).
Pokud vám nedělá problém krapet náročnější procházka, můžete se na náměstí vydat přes pevnost Belvedere. Cesta z pevnosti na náměstí zabere zhruba 20 minut pěší chůze, je ovšem potřeba počítat s menším výšlapem. Odměnou za to vás pak však čeká nepopsatelně nádherný výhled na celou Florencii.

Do Florencie by rozhodně měli zamířit všichni milovníci sochařského umění a architektury. Prakticky na každém kroku na vás čeká buďto historicky významná budova, detailně propracovaný sochařský počin, nebo nejlépe obojí dohromady. Sochy zde zdobí ulice, náměstí i okna a dveře budov. Pěkná sbírka se nachází například na náměstí Piazza della Signoria, hned vedle Paláce Vecchio.
Zatímco pravou italskou pizzu vám naservírují pod nos i pár kroků od katedrály, s ubytováním už je to krapet horší, tedy minimálně pro ty z vás, kteří upřednostňují ubytování za co nejméně peněz s co největším soukromím. Zatímco v Miláně zaplatíte za ubytování v centru města v přepočtu cca 2 tisíce korun, ve Florencii se můžete vyšplhat i na 11 tisíc korun na jedinou noc. To ovšem neznamená, že si zde ubytování nenajdete.
Svou cestu jsme zakončili v Římě. Bohužel pro nás jsme si však pro jeho návštěvu nevybrali tu nejvhodnější dobu – srpen, turistická sezóna v plném proudu. Pokud si chcete hlavní město Itálie opravdu užít, měli byste si jeho návštěvu předem pořádně promyslet a naplánovat. Pokud totiž přijedete s prázdnou, pravděpodobně se brzy ztratíte.
Řím, italsky Roma, patří mezi nejnavštěvovanější města světa. Každoročně jej navštíví miliony lidí, mnoho z nich si zde řekne své ANO, jiní zde stráví líbánky či Valentýna. Ne nadarmo se proto doporučuje Itálii vyhnout v hlavní (tedy letní) sezóně. Ideálním obdobím pro víkend v Římě je jaro a podzim. V tuto dobu se vyhnete nejen davům a frontám u všech historických památek, nýbrž i nesnesitelnému horku.
Kde se v Římě ubytovat a co všechno navštívit?
Víkend v Římě
Pro Řím jsme si přichystali samostatnou kapitolu, a to z dobrého důvodu. Oproti předešlým dvou městům je totiž o něco náročnější na prozkoumání a ne všechno se dá stihnout za pár hodin. Přestože my Řím za pár hodin stihli, z vlastní zkušenosti doporučujeme vyhradit si na něj alespoň dva dny.
Proč? V Římě najdete opravdu spousty a spousty památek. Pokud si vystačíte s letmým pohledem zvenčí a přidáte krapet do kroku, pravděpodobně stihnete alespoň část města obejít za zhruba 4 hodiny. Na druhou stranu, když už jste sem vážili takovou cestu, měli byste se alespoň u některých památek zdržet a třeba si i připlatit za vstupné dovnitř.
Ubytování pár kroků od Vatikánu nebo s výhledem na Koloseum? Vyzkoušejte Řím!
Co byste v Římě rozhodně neměli minout?
- Koloseum
- Forum Romanum
- Palatino
- Ústa pravdy
- Národní památník Viktora Emmanuela II.
- Kapitolské náměstí
- Pantheon
- Fontána di Trevi
- Piazza Navona
- Villa Medici
Jedinečných míst, která by vašemu oku neměla uniknout, ať už jde o historické památky, umělecké počiny či přírodní krásu, je však mnohem více. Minimálně těchto deset byste však neměli minout ani tehdy, kdy byste si na Řím vyhradili pouze pár hodin.

Ještě před vycestováním je však důležité si včas zjistit veškeré informace o daných památkách, ne všechny jsou totiž zdarma a ne všechny jsou celoročně přístupné. Zatímco třeba k Fontáně di Trevi se dostanete prakticky kdykoliv a kolikrát jen chcete, na Koloseum či Pantheon si budete muset vystát frontu.
Za co ovšem platit nemusíte, je přechod přes hranice Vatikánu. Vatikán, město a stát v jednom, lze navštívit bez jakékoliv kontroly či zastavování na hranicích – stačí přejít přes most Viktora Emmanuela II. na druhou stranu a zhruba za 5 minut pěší chůze dojdete až k sídlu samotného papeže. Vatikánskou hranici zajisté neminete.
TIP: Při návštěvě Říma je potřeba dbát také na dress code. Pokud hodláte navštívit historické památky, neměli byste zapomenout na zakrytí ramen a kolen.
Stejně jako v Miláně, i po Římě se můžete dopravovat metrem. Přestože si teď možná říkáte, že takovou moderní vymoženost v historickém městě určitě nevyužijete, věřte, že po pár hodinách chůze po římských silnicích, na něj nedáte dopustit.

Na víkend do Itálie – počasí, ceny, podmínky
Do Itálie se z Česka dostanete jak letadlem, tak i vlakem, autobusem či po své ose autem. V případě, že si však chcete vyrazit pouze na víkend a nemáte času nazbyt, vyplatí se zvolit první z variant. Let z Prahy do Milána zabere jen hodinu a půl, která vám navíc uteče jako voda – let z Prahy do Říma pak necelé dvě hodiny.
Jelikož se jedná o turisticky poměrně vytíženou destinaci, nemusíte se obávat, že by se zde létalo jen v některé dny a jen s některými společnostmi, jako je to například u Švýcarska. Konkrétně nízkonákladová společnost Ryanair zde lítá i několikrát denně, a to navíc za příznivou cenu.
TIP: Před cestou nezapomeňte na cestovní pojištění. To vám může uhradit škodu například při zpoždění či zrušení letu.
Klik.cz srovná ceny pojištění a najde to nejvýhodnější na míru již do pár vteřin.
Co se cestování v rámci Itálie týče, osobně jsme zvolili cestování vlakem. Itálie se může pochlubit luxusními rychlovlaky, které sice něco stojí, výměnou za to vám však nabídnou dostatek pohodlí a odpočinku. Ve srovnání s autem vám navíc zkrátí čas strávený na silnicích až o polovinu.
Například cesta autem z Florencie do Říma zabere něco málo přes 3 hodiny (cesta se však může protáhnout i na 5 a více hodin), vlakem dorazíte do cíle již za hodinu a půl. O to větší rozdíl lze pak vidět u cesty z Milána do Říma – zatímco vlakem tuto trasu ujedete již za 3 hodiny, s autem na silnici můžete tvrdnout 6 až 9 hodin.
TIP: Vyrážíte na cestu do Itálie po vlastní ose? Zjistěte si včas veškeré informace o dálničních poplatcích v Itálii.

Jaké má Itálie počasí? Výše zmíněná města, tedy Florencie a Řím, mohou turisty mnohdy dosti zaskočit. Nachází se totiž na hranici subtropického pásu a teploty jsou tak zde celoročně poměrně teplé a ovzduší suché.
Nejchladněji je ve městech od prosince do února, kdy se ve Florencii lze setkat v průměru s 11 až 12 °C, v Římě pak dokonce s 8 °C. Naopak největší vedra zažijete, pokud vycestujete v červenci nebo srpnu – v tuto dobu se teploty vyšplhají v průměru na 30 až 33 °C, mnohdy se však lze setkat i s více než 40 °C. V tomto období se města mění ve žhavé pánve bez mráčků i vody, je proto obzvlášť důležité dbát na dostatek tekutin, ideálně i pokrývku hlavy.
Kdy se tedy vyplatí vycestovat na víkend do Itálie? Ideálním obdobím pro dovolenou ve Florencii a Římě je jaro (od dubna do června) a podzim (od září do listopadu). V tuto dobu bývá ve městech příjemně teplo a občas se vyskytnou i nějaké ty přeháňky. Teploty se v průměru drží mezi 14 až 29 °C.
A jak je to s cenami? Čím se platí v Itálii? Dá se platit kartou?
V Itálii se platí eurem. Ve většině obchodů, restaurací a hotelů lze běžně platit platební kartou. Přesto je však lepší vždy mít u sebe i hotovost pro případ, že zavítáte do menšího obchůdku, na trhy nebo do stánku se suvenýry, kde ne vždy karty akceptují. Drobné se vyplatí i pro případ, že si budete muset odskočit na veřejnou toaletu.
Ceny v Itálii se liší v závislosti na regionu a typu podniku. Obecně však platí, že v turisticky oblíbených oblastech a velkých městech jako je Řím nebo Florencie mohou být ceny o něco vyšší. Ceny bývají vyšší zejména u historických památek, kde se mnohdy setkáte se spoustou obchůdků se suvenýry a restauracemi.
Potravina (množství) | Orientační cena (EUR) |
Chléb | 2 – 5 EUR |
Voda (1,5 l) | 0,2 – 1,2 EUR |
Pizza | 3 – 7 EUR |
Káva | 0,85 – 1,4 EUR |
Zmrzlina | 1 – 3 EUR |
Jídlo v restauraci | od 15 EUR |
Nealkoholický nápoj | 1,8 – 3 EUR |
Kdo rád zkouší nové věci, měl by rozhodně vyzkoušet místní italské pekárny. Italové jsou proslulí svým vynikajícím a naprosto jedinečným pečivem, s pár plátky prosciutto šunky navíc si pak ani nevzpomenete, kdy naposled jste něco tak dobrého jedli. Za zkoušku rozhodně stojí i italská Gelato zmrzlina.
Kdo se raději drží zkrátka, nemusí mít strach – v Itálii totiž najdete supermarkety Penny. Jen pozor, Italové jsou zvyklí na pečivo balené v sáčkách, nikoli jako u nás čerstvé v košíku. S většími baleními se lze setkat i u čokolád.
Tradiční italskou kuchyni již asi všichni dobře známe. Pizza, lasagne, špagety, těstoviny či sladké tiramisu lahodí jazýčkům po celém světě. Mimo to se však v Itálii zrodily také čokolády Kinder a Ferrero.
Každý, kdo si objedná pizzu v pravé italské restauraci, však brzy pozná, že italská pizza a ta, která se za italskou vydává u nás, spolu nemají téměř nic společného. Italové pečou pizzu na ohni v peci, těsto je více nadýchané a pizza se servíruje zásadně nenakrájená. Zdejší lidé dbají i na stolování.
Přesto se však najdou tací, kteří dají přednost starému známému fast foodu. Kromě McDonald’s se v Itálii můžete setkat také s KFC, Burger King, Taco Bell či Wendy’s. Tyto fastfoody mnohdy najdete jak na nádraží a letišti, tak i v blízkosti památek. I u známých značek je však potřeba dávat si pozor na turistické pasti.