
Blíží se přijímací zkoušky na střední školy pro rok 2025 a s nimi i nervozita, která k tomuto důležitému kroku neodmyslitelně patří. Náctiletí žáci před sebou mají důležitou volbu, která jejich životy ovlivní minimálně v příštích 4 letech. Nezáleží však jen na jejich výběru – nejprve musí úspěšně složit přijímací zkoušky. Na co se během příprav zaměřit a jak tyto důležité zkoušky zvládnout?
Každým rokem obdrží střední školy po celé republice desítky tisíc přihlášek. Letos si svou přihlášku podalo přes 154 tisíc uchazečů, přičemž alespoň jednu přihlášku na maturitní obor si podala drtivá většina, téměř 80 % z nich. Na všechny tyto uchazeče čekají dubnové zkoušky, které rozhodnou o jejich budoucnosti.
Přijímací zkoušky se na středních školách konají v březnu a dubnu. Žáky čekají dva řádné a dva náhradní termíny. Aby se dostali na svou vysněnou školu, budou nejprve muset úspěšně složit nejen školní kola přijímaček, nýbrž i jednotnou přijímací zkoušku z matematiky a českého jazyka. U některých škol pak talentové zkoušky.
Obsah článku

Kdy a kde proběhnou přijímací zkoušky na střední školy?
Prvně je potřeba zmínit, kdy a kde se ony přijímací zkoušky na střední školy budou vlastně konat.
Jednotná přijímací zkouška se, stejně jako v předešlých letech, bude konat ve dvou řádných termínech, a to konkrétně v pátek 11. dubna a v pondělí 14. dubna pro čtyřleté obory, pro šestiletá a osmiletá gymnázia pak v úterý 15. dubna a ve středu 16. dubna.
Pro všechny uchazeče pak platí stejné datum pro první a druhý náhradní termín, které se budou konat v úterý 29. dubna a ve středu 30. dubna.
Žáci budou tuto jednotnou přijímací zkoušku vykonávat na jedné ze škol, na kterou si podali přihlášku. O konkrétní adrese a čase budou informováni ředitelem školy v pozvánce, kterou obdrží nejpozději 14 dní před konáním 1. termínu zkoušky.
Spousta škol však pořádá i své vlastní školní kolo přijímacích zkoušek. Ty se zpravidla konají na dotyčné škole, přičemž termín i formu zkoušky vyhlašuje sama škola.
Školní kolo přijímaček a jednotná přijímací zkouška mohou proběhnout i ve stejný den.

Z čeho se skládají přijímačky na SŠ?
Jak již bylo řečeno výše, přijímačky na SŠ se skládají z jednotné přijímací zkoušky (JPZ) a u některých škol i školní části přijímací zkoušky.
Jednotná přijímací zkouška
Jednotnou přijímací zkoušku musí konat všichni, kdo se ucházejí o studium na střední škole. Výjimku dostanou pouze ti, kdo se hlásí na střední školy bez přijímaček. Takových je však v ČR pouhé minimum, navíc se většinou jedná o umělecké školy, které zkoušku vyžadují, ovšem talentovou.
Jednotná přijímací zkouška (JPZ) je pro všechny stejná – skládá se z písemného testu z českého jazyka, který trvá 60 minut, a písemného testu z matematiky, který zabere 70 minut. V obou těchto testech lze získat maximálně 50 bodů.
Školní část přijímacího řízení
Každá střední škola si pak může zvolit volitelnou školní část přijímacího řízení. Co si pod pojmem „školní část“ představit? Součástí školního kola přijímaček může být například:
- test studijních předpokladů nebo jazykový test
- test fyzické zdatnosti či test odborné zručnosti
- body za vysvědčení z předešlých ročníků
- body za účast na olympiádách a celostátních soutěžích
Zatímco u všeobecných středních škol se uchazeči se školním kolem pravděpodobně nesetkají, u odborných škol a učilišť je lepší s nimi počítat. Pokud se tedy hlásíte například na jazykovou školu či zubního laboranta, pravděpodobně se vás bude týkat i tato zkouška.
Některé školy požadují úspěšné splnění tzv. testu studijních předpokladů (TSP). Na rozdíl od běžných testů, které ověřují znalosti konkrétních předmětů, TSP se zaměřuje na obecnější schopnosti, jako je logické, verbální a matematické myšlení, nebo prostorová představivost.
Přestože nejde tak úplně o zkoušku, vyplatí se zavčasu myslet i na své známky a proaktivitu – výsledek přijímacího řízení totiž může mnohdy výrazně ovlivnit i průměr známek na vysvědčení či míra, do jaké se žák aktivně zapojoval do školních a celostátních soutěží.
V praxi to znamená, že i v případě, že jste u jednotné přijímací zkoušky neuspěli na 100 %, avšak na vysvědčení v 8. a 9. ročníku jste měli samé jedničky a z okresního kola olympiády z dějepisu jste si odnesli 2. místo, stále máte velkou šanci, že vás na vysněnou školu přece jen přijmou.

Talentové zkoušky
Aby se žák dostal na střední odbornou školu, musí kromě přijímací zkoušky splnit i tzv. talentové zkoušky. Ty se týkají především konzervatoří, uměleckých škol a dalších speciálních oborů. S talentovanými zkouškami se však lze setkat i na zdravotních školách, a to konkrétně u oboru zubní laborant.
Jak talentové zkoušky probíhají? Talentové zkoušky na střední školy, střední umělecké školy (SUŠ) a střední odborné školy (SOŠ) se liší podle daného oboru a konkrétní školy. Obecně se však skládají z praktické zkoušky, která tvoří hlavní část zkoušky, případně z teoretické a domácí části.
Praktická zkouška se v drtivé většině případů skládá z několika úkolů, které ověřují talent, techniku a kreativitu uchazeče. Většinou musí uchazeči splnit některou z těchto disciplín:
- kresbu nebo malbu (např. figury, zátiší)
- modelování (např. zubu)
- hru na hudební nástroj nebo zpěv
- tanec nebo hereckou scénku
- sportovní disciplínu
S praktickou zkouškou jde mnohdy ruku v ruce i domácí příprava. Umělecké školy často vyžadují portfolio s dosavadními pracemi, například kresby, fotografie, videa nebo jiné tvůrčí práce. Některé školy pak uchazečům zadávají konkrétní domácí úkoly, které je potřeba vypracovat ještě před zkouškou.
Některé školy pak pořádají i teoretickou část, například písemný test z dějin umění, hudební teorie či sportovních pravidel, případně uchazeče pozvou na ústní pohovor, při kterém se snaží zjistit jeho zájmy, motivaci ke studiu nebo znalosti o daném oboru.
Tzv. „talentovky“ se konají dříve než státní přijímací zkoušky, obvykle v lednu a únoru, přičemž je lepší se na ně připravit s dostatečným předstihem. Mnoho škol naštěstí pořádá různé přípravné kurzy.
Přijímací zkoušky český jazyk – na co se zaměřit?
Velkým strašákem u přijímacích zkoušek je didaktický test z českého jazyka a literatury. Ten se skládá z celkem 30 úloh zaměřených především na porozumění textu, vyhledávání klíčových informací, pravopis a základní znalosti o literatuře.
Během 60 minut tak musí žáci odpovídat do záznamových archů na různé úlohy, například pracovat s uměleckým a neuměleckým textem, nebo vyhledávat pravopisné chyby, slovní druhy či větné členy.

Na co se zaměřit při učení na přijímací zkoušky z českého jazyka?
Ze všeho nejdůležitější je nepodcenit přípravu. Ideální je začít se učit co nejdříve, nejlépe začátkem posledního školního roku. Šanci však dostanou i ti, kdo se rozhodnou přípravě věnovat až na poslední chvíli. Stačí, když si budete pravidelně procvičovat didaktické testy z minulých let a dávat ve škole dostatečný pozor.
Cvičné didaktické testy i ty, které se objevily u přijímaček v minulých letech (včetně výsledků), najdete na statniprijimacky.cz. Testy si zde můžete prohlídnout online, případně zdarma stáhnout a vytisknout.
Kromě samotného zadání a výsledků si zde navíc můžete stáhnout i záznamový arch, do kterého si můžete zaznamenávat své odpovědi – ani archy by se neměly podceňovat, jelikož právě v nich mnoho žáků chybuje.
Pomoci s přípravou mohou také různé knihy, učebnice a pracovní listy zaměřené na přípravu na přijímačky. Nemusíte se však nutně poohlížet pouze po učebnicích. Pomoci může prakticky jakýkoliv text.

V didaktických testech je totiž největší důraz kladen především na práci s textem, a to jak uměleckým, tak i tím neuměleckým. Můžete tak číst třeba básně, vyprávění nebo klidně i noviny – hlavní je, abyste v textu uměli hledat a dokázali jej analyzovat.
Pomoci může třeba toto cvičení:
Vyberte si v novinách nebo oblíbeném časopise článek. Článek si nejprve přečtěte, pak si jej přečtěte znovu a vyhledejte v textu různé větné členy a slovní druhy. Pokuste se najít alespoň jeden přívlastek shodný, najděte sloveso nedokonavé, vyberte z první hlavní věty podstatné jméno a vymyslete k němu vhodné synonymum a antonymum.
Češtinu, matematiku a mnoho dalšího si lze procvičovat také na webu umimecesky.cz.
Jak zvládnout přijímačky z matematiky?
Jako mnohem větší zlo však teenageři vidí didaktický test z matematiky. Na splnění zkoušky z matematiky mají uchazeči 70 minut, během kterých musí přijít na kloub zhruba 16 úlohám z algebry i geometrie.
Přijímačky z matematiky mohou obsahovat úlohy všeho druhu, ať už jde o ty logické nebo geometrické. Žáky matematika často stresuje právě z toho důvodu, že neví, co je u zkoušek čeká a na co se mají připravit.
Co tedy může být v didaktickém testu z matematiky?
- počítání s desetinnými čísly a zlomky
- mocniny a odmocniny
- lineární rovnice a nerovnice
- obvody a obsahy geometrických tvarů
- konstrukční úlohy
S čím se studenti mohou rovněž setkat, jsou také různé slovní a logické úlohy, nebo například známý strašák trojčlenka či Pythagorova věta. Je proto lepší se na všechny tyto pojmy zaměřit a věnovat jim dostatek času.

Jak zvládnout přijímačky z matematiky? Důležité je zaměřit se na ty oblasti, které jsou pro vás osobně kritické a u kterých víte, že byste mohli snadno pohořet.
Co se matematických vzorců týče, měli byste se snažit pochopit, jak a proč fungují, ne se je jen učit nazpaměť. Když jim budete rozumět, budete si je umět sami odvodit a aplikovat na konkrétní situace, aniž byste se je museli učit písmenko po písmenku.
Problémy často dělají také slovní úlohy, a to především proto, že přestože jsou ve skutečnosti až primitivně jednoduché, na první pohled mohou vypadat příliš složitě. Je proto důležité se naučit analyzovat zadání a rozlišit důležité informace od těch nepodstatných. Většinou se jedná o tentýž vzorec, pouze jinak formulovaný.

Dobrou radou, jak zvládnout přijímací zkoušky, může být i správné hospodaření s časem. Na obě zkoušky totiž máte pouze omezený časový limit, do kterého se musíte vejít.
Zdaleka není důležité, abyste vyplnili všechny úlohy – mnohem důležitější je, abyste si svým výsledkem byli dostatečně jistí. Samozřejmě, ideálně byste měli vyplnit co nejvíce úloh stihnete, ovšem pouze s minimálním počtem chyb.
Pokud víte, že v omezeném časovém limitu jednáte pod tlakem a děláte více chyb, zkuste se nadechnout a vyplnit nejdříve ty úlohy, kterými jste si jistí. Ty těžší si pak nechte na konec, abyste na ně měli co nejvíce času a mohli nad nimi přemýšlet. Neměli byste však strávit půlhodiny na jediné úloze, všeho s mírou.
Kdy se dozvím výsledky zkoušek?
Máte to za sebou a nevíte, zda se již můžete radovat, nebo byste moc předbíhali? Kdy se tedy definitivně dozvíte výsledky přijímacího řízení?
Výsledky prvního kola se žáci dozví ve čtvrtek 15. května, a to konkrétně v systému DIPSY, případně na webových stránkách střední školy.
Ti, kdo neuspějí v prvním kole, si mohou podat přihlášku do 2. kola, jehož výsledky pak následně obdrží nejpozději v úterý 24. června.
Co se talentových a školních zkoušek týče, termín a způsob oznámení výsledků žákovi závisí na konkrétní škole. Umělecké školy většinou rozesílají písemný dopis s výsledky přijímacího řízení již během února či března.
Výsledky prvního kola | ve čtvrtek 15. května 2025 |
Výsledky druhého kola | v úterý 24. června 2025 |
Tipy na závěr – aneb jak zvládnout přijímací zkoušky a nezbláznit se
Přijímací zkoušky jsou náročné, s trochou přípravy a klidu je však může zvládnout úplně každý. Pro ty z vás, kterým blížící se přijímačky nahání hrůzu, si naše redakce připravila pár tipů, jak zvládnout přijímačky a nezbláznit se.
Před zkouškou
Začněte včas. Nenechávejte přípravu na poslední chvíli, rozvrhněte si učivo a věnujte se mu pravidelně. Můžete například procvičovat testy z minulých let, nebo zkoušet různé pracovní listy a cvičné testy – tyto testy vám nejenže mohou napovědět, na co se připravit, navíc vám mohou i prozradit, v čem máte mezery a v čem byste se měli zlepšit.
Najděte si klidné místo na učení, kde se budete moci plně soustředit a nebude vás nic rušit. Odložte telefon, vypněte televizi, pokud je třeba, zavřete se v pokoji nebo si dejte sluchátka. Nezapomeňte však, že všeho by mělo být s mírou a ani s učením by se to nemělo přehánět – po každé hodině si udělejte krátkou přestávku, protáhněte se, napijte se, dejte si svačinu, zkrátka jako byste byli ve škole.
Využijte všechny dostupné zdroje. Koukněte na webové stránky, online kurzy, nebo si zajděte do knihkupectví pro nějakou učebnici nebo cvičný sešit.
Před zkouškou se dobře vyspěte, abyste byli odpočatí a soustředění. Stejně tak byste se měli vyhnout těžkým a mastným jídlům a dbát na pravidelný pohyb. Důležité je si věřit – myslete pozitivně, uvolněte se a pamatujte, že přijímací zkoušky nejsou konec světa. Pokud si s něčím nevíte rady, nebojte se požádat o pomoc.

Den D
Na zkoušku přijďte s dostatečným předstihem, abyste měli čas se usadit a uklidnit. Vyhněte se rannímu dobíhání na autobus i zmatkování, co na sebe – den předem si nachystejte vše, co budete u zkoušek potřebovat, a to včetně oblečení, abyste ráno získali čas navíc.
Během zkoušky se soustřeďte na úlohy a nenechte se ničím rozptylovat. Než cokoliv začnete řešit, pozorně si přečtěte zadání, klidně i dvakrát, abyste neudělali zbytečnou chybu. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat. Nikam nespěchejte. Před odevzdáním testu si své odpovědi ještě jednou přečtěte a pečlivě zkontrolujte.
Po zkouškách
Důležité je vědět i to, co dělat po složení zkoušek. Dopřejte si zasloužený odpočinek a odměnu. Zajděte si třeba na večeři do restaurace, kupte si oblíbenou sladkost nebo si zahrajte oblíbenou počítačovou hru. Zkrátka dovolte mozku se po náročném období učení krapet rozptýlit.
Nenechte stres, aby nad vámi zvítězil. Výsledek zkoušek není jediným měřítkem vašich schopností. To, že jste neuspěli z matematiky nebo češtiny z vás automaticky nedělá hlupáka. Pokud se vám zkoušky nepovedly, zkuste se ze svých chyb poučit a příště se jim vyhnout.
Co si (ne)vzít k přijímacím zkouškám?
Mnoho studentů v den zkoušky stresuje a nestíhá, jelikož neví, co si s sebou mohou sbalit a za co by naopak mohli být ze zkoušek vykázáni.
Co si tedy vzít k přijímacím zkouškám?
- pozvánku ke zkoušce
- průkaz totožnosti, nejlépe občanský průkaz
- modrou nebo černou propisku
- obyčejnou tužku či mikrotužku
- rýsovací potřeby – pravítko, trojúhelník s ryskou, úhloměr a kružítko
Co je naopak u přijímaček zakázáno?
- chytré hodinky, mobily, tablety atd.
- gumovací pera
- fixy, gelovky
- slovníky a jiné učebnice a sešity
- kalkulačka
- matematicko-fyzikální tabulky
Pokud potřebujete vědět, kolik je hodin, a nedovedete si bez pojmu o čase představit jedinou vteřinu, zvolte raději klasické analogové, případně digitální hodinky. Hodiny v telefonu, ani v jiném chytrém zařízení, nejsou povoleny. Stejně tak žáci nesmí mít při zkoušce sluchátka či dokonce taháky.
Určitě nezapomeňte na dostatek pití a jídla.