
Velikonoce, období oslav, scházení se s rodinou a přáteli, již pomalu klepe na dveře. Bohužel, i v tomto období může snadno dojít k nehodám a mnohdy i nevyčíslitelným škodám. Právě pro tyto případy se vyplatí si včas sjednat pojištění odpovědnosti, jinak zvané pojistka na blbost.
Každý z nás se někdy dostane do situace, kdy nechtěně způsobí škodu někomu jinému. Ať už jde o sousedovo rozbité okno, nešťastnou nehodu při sportu, nebo škodu způsobenou domácím mazlíčkem, následky mohou být mnohdy finančně velmi náročné.
Nehody si nevybírají a mohou nás zaskočit kdykoliv a kdekoliv, klidně i o Velikonocích. Stačí chvíle nepozornosti a škoda je na světě. Koledníci mohou při koledování zničit babiččinu vázu nebo nechtěně polít koberec alkoholem.
Právě s alkoholem se pojí vůbec nejvíce nehod způsobených v tomto období – bohužel, alkohol patří mezi tzv. výluky z pojištění, na které se žádná pojistka nevztahuje.
Obsah článku

Kdo nabízí nejlepší pojištění odpovědnosti – srovnání 2025
Pojištění odpovědnosti si lze sjednat u spousty pojišťoven. Která z nich však nabízí to nejlepší pojištění odpovědnosti a kde si lze sjednat nejlevnější pojistku na blbost za nejvýhodnějších podmínek?
ČSOB | Direct | Kooperativa | |
Online sleva | 10 % | 50 % | 25 % |
Možnost připojištění | ANO | ANO | ANO |
Maximální výše limitů | 50 milionů Kč | 100 milionů Kč | 50 milionů Kč |
Mazlíčci v ceně | ANO | NE, od 666 Kč | ANO |
ČSOB pojištění odpovědnosti
ČSOB pojišťovna nabízí hned dva typy pojištění odpovědnosti – pojištění občanské odpovědnosti a pojištění odpovědnosti z výkonu povolání. Obě si lze sjednat během pár minut online, a to navíc s 10% slevou za online sjednání.
Pojištění odpovědnosti od ČSOB přináší mnoho výhod. Kromě vysokých limitů až do výše 50 milionů korun nabízí platnost po celé Evropě, v rámci pojištění jsou pojištění i všichni domácí mazlíčci. Pojištění se navíc vztahuje i na půjčené věci či neúmyslné poškození vybavení hotelu.
U pojištění odpovědnosti z výkonu povolání si klienti mohou vybrat ze tří balíčků na míru: bez řízení, s řízením, řízení z povolání. Pojišťovna v tomto případě nabízí tři varianty výše spoluúčasti – 1 000 Kč, 10 % s minimem 1 000 Kč nebo 25 % s minimem 1 000 Kč). Pojištění lze sjednat v limitě až 700 tisíc korun.
Direct pojištění odpovědnosti
Pojišťovna Direct nabízí základní pojistku na blbost, složenou z pojištění odpovědnosti ze života a z pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti. V ceně pojištění není zahrnuta odpovědnost za zvíře, ze všech nemovitostí, škody na drobné elektronice a na pronajatých věcech. Všechna tato pojištění si však lze připojistit.
Direct pojištění na blbost si lze sjednat online z pohodlí domova s 50% slevou. Pojišťovna se tak může pochlubit nejen vysokými limity (až 100 milionů korun), nýbrž i relativně levným pojištěním. Stejně výhodné ceny může Direct nabídnout i u cestovního pojištění.
Odpovědnost za zvíře si lze připojistit k základnímu balíčku již od 666 Kč ročně, pronajaté věci pak již od 500 Kč ročně. Orientační cenu pojištění si lze snadno spočítat v online kalkulačce na webu společnosti.
Kooperativa pojištění odpovědnosti
Kooperativa se může pochlubit hned šesti balíčky pojištění pro všechny situace. Svým klientům může nabídnout pojištění odpovědnosti z běžného občanského života, z vlastnictví nemovitosti, pojištění odpovědnosti zaměstnance, podnikatelů, manažerů obchodních firem či zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele.
Pojištění od Kooperativy si lze sjednat s limitem až 50 milionů korun již za pár stovek ročně. Zaměstnanci si mohou vybrat výši spoluúčasti 10 % (minimum 1 000 Kč) nebo 30 % (minimum 1 000 Kč), manažeři obchodních firem se pak mohou těšit na nulovou spoluúčast. Pojištění se navíc sjednává pro funkce, nikoliv konkrétní zaměstnance, tudíž jej lze využívat i několik let.
Co je to „pojistka na blbost“?
Pojištění odpovědnosti, lidmi často nazývané „pojistka na blbost“, je jedním z nejpraktičtějších druhů pojištění, které si vůbec lze sjednat. Ve většině případů se nejedná o povinné pojištění, jeho sjednání se však vyplatí prakticky pro kteroukoliv situaci.
Pojištění odpovědnosti kryje škody, které člověk neúmyslně způsobí třetí osobě. Může jít o škody na majetku, zdraví nebo dokonce finanční škody.
Pojistka na blbost zajistí klid a jistotu, že v případě nehody nebude viník muset hradit vysoké finanční náhrady z vlastní kapsy. Ať už půjde o rozbité zboží v obchodě, škodu způsobenou sousedovi nebo nehodu, kterou zaviní jeho děti či domácí mazlíček.

Druhy pojištění odpovědnosti
V základu se pojištění odpovědnosti dělí do několika typů podle využití:
- pojištění občanské odpovědnosti
- pojištění odpovědnosti zaměstnance
- pojištění odpovědnosti OSVČ
- pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti
- pojištění profesní odpovědnosti
Každé z těchto pojištění má svá specifika a kryje různé typy škod.
Pojištění občanské odpovědnosti chrání jedince a jeho rodinu v běžném životě. Hodí se zejména pro situace, kdy některá z pojištěných osob neúmyslně způsobí škodu někomu jinému, například vytopí souseda, nebo když dítě rozbije okno.
Pojištění odpovědnosti zaměstnance chrání zaměstnance před finančními nároky zaměstnavatele, pokud neúmyslně způsobí škodu v práci – například rozbije firemní notebook nebo poškodí služební auto.
Podnikatelé pracující na živnostenský list pak ocení tzv. pojištění odpovědnosti OSVČ. To chrání jak samotného podnikatele, tak i jeho podnikání před finančními nároky klientů nebo obchodních partnerů v případě, že jim podnikatel v rámci své činnosti způsobí újmu či škodu.
Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti chrání vlastníka nemovitosti v případě, že způsobí škodu někomu jinému svou nemovitostí, například pádem stromu na sousedův dům, vytopením sousedního bytu či se někdo zraní na pozemku během probíhající rekonstrukce.
Pojištění profesní odpovědnosti je zvlášť vyčleněno pro určité profese, jako jsou např. lékaři, právníci nebo architekti. Chrání je před finančními nároky klientů, pokud způsobí škodu v rámci své práce, například chybným postupem.

Pojištění odpovědnosti zaměstnance
Pojištění odpovědnosti zaměstnance pomáhá všem zaměstnancům, pokud v práci něco nechtěně pokazí a způsobí tím škodu někomu třetímu. Vztahuje se především na škody na majetku (např. poškození firemního notebooku) a finanční škody (pokud nehoda způsobí firmě finanční újmu).
Přestože toto pojištění není povinné, každý zaměstnanec by jej měl pro své vlastní dobro zvážit. Proč? Jednoduše řečeno, nejenže zaměstnanci dává větší klid při práci, především ho však chrání před vysokými částkami, které by za škodu musel hradit ze svého. Za pár korun měsíčně tak může mít jistotu, že se kvůli vlastní nešikovnosti nedostane do dluhů.
Pojistka na blbost OSVČ
Pokud člověk podniká jako OSVČ, je pro něj pojištění odpovědnosti o to důležitější. Jakmile totiž způsobí škodu při výkonu své činnosti, je za ni ze zákona zodpovědný a bude ji muset celou zaplatit.
V praxi jde například o tyto situace:
- zedník nechtěně poškodí elektrické vedení při rekonstrukci domu
- IT specialista omylem smaže důležitá firemní data klienta
- kadeřnice poškodí drahé šaty zákaznice při barvení vlasů
Ať už jde o poškození věci, újmu na zdraví či finanční újmu, ve všech těchto situacích a spoustě dalších pojistka na blbost OSVČ pomůže.
Vyplatí se pojištění odpovědnosti v nájemním bytě?
Pokud člověk bydlí v nájemním bytě, měl by pojištění odpovědnosti obzvlášť zvážit. Toto pojištění totiž kryje téměř všechny škody, které může nájemce neúmyslně způsobit majiteli nemovitosti nebo sousedům.
Zcela běžně se jedná například o vytopení sousedů, poškození vybavení bytu (ať už dětmi, domácími mazlíčky nebo vlastní vinou), způsobený požár, nebo zničení podlahy či stěn při manipulaci s nábytkem.
Bez pojištění odpovědnosti by všechny tyto škody musel platit nájemce. A že se nejedná o zrovna malé částky. Takové vytopení sousedů se mnohdy může vyšplhat na desítky, ba dokonce až stovky tisíc korun. Nájemní smlouvy v některých případech dokonce vyžadují, aby měl nájemník toto pojištění při přebírání bytu již sjednané.
Na co se vztahuje pojištění odpovědnosti?
Pojištění odpovědnosti pokrývá škody na majetku, zdraví a finanční újmu způsobenou třetím osobám. Může tedy přijít vhod například v situacích, kdy dojde k:
- rozbití zboží v obchodě
- poškození cizího majetku
- úrazu třetí osoby způsobeného nepozorností
- škodě způsobené při sportovních aktivitách
Pojištění odpovědnosti se tedy vztahuje téměř na všechny situace – na vylití sklenky vína na drahý koberec, na rozbití nového mobilu, na sražení cyklisty, na zlomení cizích lyží a spoustu dalšího.
Specifickým typem je pak již zmiňované pojištění odpovědnosti zaměstnance, které se vztahuje na škody, jež zaměstnanec způsobí zaměstnavateli při výkonu práce. Vyplatí se sjednat zejména aktivním řidičům z povolání, skladníkům nebo jiným profesím, kde je riziko nechtěného poškození firemního majetku či úrazu vyšší.
Na co se pojištění odpovědnosti naopak NEvztahuje?
I když pojištění odpovědnosti pokrývá téměř všechny situace, stále nepokrývá zdaleka všechny. Situace, ve kterých nás pojistka neochrání, se nazývají výluky z pojištění.
Tyto výluky se u každé pojišťovny mohou krapet lišit, v základu však jde především o tyto situace:
- úmyslné zavinění škody
- škody způsobené pod vlivem alkoholu či drog
- škody na vlastním majetku
- škody způsobené provozem motorového vozidla
Pokud člověk záměrně poškodí cizí majetek, způsobí třetí osobě újmu zdravotní či finanční, nebo způsobí škody na vlastním majetku, pojišťovna odmítne plnění. Pojištění odpovědnosti kryje pouze škody způsobené třetím osobám, a to za jasně daných podmínek.
Stejně tak pojišťovna odmítne škodu proplatit, pokud byl pojištěný v době vzniku škody pod vlivem návykové látky, a to včetně alkoholu. Na alkohol je potřeba dávat si pozor zejména o Velikonocích, kdy spousta řidičů usedá za volant pod vlivem nebo tropí neplechu tam, kde by neměla. Všechny škody, které způsobí pod vlivem, budou muset splácet sami.
Pojišťovna neproplatí ani škody způsobené provozem motorového vozidla – k tomu slouží povinné ručení, neboli zákonné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.