
Internet nám výrazně usnadnil každodenní život – můžeme na něm pohodlně nakupovat, bavit se, nebo získávat užitečné informace. Na druhou stranu je však díky internetu i mnohem snazší naletět podvodům. Denně se na internetu setkáme s nespočtem informací, ve kterých se pár falešných snadno ztratí. Jak poznat podvodné stránky a jak se chránit před tzv. internetovými podvody?
Podvodné stránky lze přirovnat k fake news. Na rozdíl od fake news jsou však nebezpečnější, a to z toho důvodu, že se lidem nesnaží pouze předat nepravdivé (mnohdy poplašné) zprávy, nýbrž z nich rovnou lákají citlivé údaje, nebo dokonce peníze.
Internet je plný užitečných informací, bohužel však skýtá i jisté riziko. Jak takové podvodné stránky poznat a na co si dát pozor, abyste se právě vy nestali další obětí internetového podvodu?
Obsah článku

Co je to internetový podvod a jak poznat podvodné stránky?
Podvodů lze ve světě internetu najít nespočet. Můžeme se na něm setkat například s fake news, tedy falešnými či poplašnými zprávami nebo investičními podvody. Největší podíl si však dlouhodobě připisují podvodné stránky.
Podvodné stránky jsou jinými slovy falešné webové stránky, které se snaží napodobit skutečné stránky, například internetový magazín, známý e-shop či dodavatele, a to za cílem oklamat lidi a získat jejich osobní údaje či peníze.
A kdo za těmito podvodnými stránkami vlastně stojí? Většinou podvodníci, kteří se snaží obohatit na úkor druhých, případně organizované skupiny podvodníků, kteří se specializují na určitý druh internetových podvodů. Ne vždy se však za falešným webem musí nutně skrývat někdo místní. Mnohdy jde o výtvor zahraničních podvodníků, kteří s danou zemí nemusí mít vůbec nic společného.
Podvodné stránky mohou cílit na kohokoliv, kdo používá internet. Nejčastěji se zaměřují na:
- důvěřivé uživatele, kteří nemají s internetem tolik zkušeností a snadno naletí na podvodné triky
- seniory, kteří jsou často zranitelnější a mohou se snáze stát obětí podvodníků
- děti a mladší uživatele, kteří se na internetu teprve učí a nemusí poznat podvod na první dobrou
Ne každý podvodník zakládá web za stejným účelem. Někteří chtějí získat osobní údaje jako jména, adresy, telefonní čísla, e-mailové adresy, hesla či dokonce údaje k bankovnímu účtu. Jiní se mohou vydávat za online prodejce nebo e-shopy a loudit tak z lidí peníze za zboží, které nikdy neobdrží.
Zdaleka však nejde pouze o podvody s cílem zisku. Často se lze setkat i s webovými stránkami obsahující viry a další škodlivý software, které existují jen proto, aby počítač či telefon daného člověka poškodily. Dá se tedy říct, že je třeba si dát pozor na všech frontách.

Jak rozeznat podvodné stránky od těch bezpečných?
Existuje hned několik varovných signálů, které jsou pro podvodné weby typické. Například u internetových obchodů se může jednat o značkové zboží za podezřele nízké ceny, případně chybějící kontaktní údaje. Web by měl obsahovat jasné informace, včetně kontaktní adresy a telefonního čísla.
Nastražit uši by měl člověk i v případě, pokud obchod přijímá pouze platby předem, nebo dokonce požaduje platby v kryptoměnách. Mnoho podvodných stránek obsahuje gramatické či pravopisné chyby, jelikož jsou často překládány automatickým překladačem.
Pomoci rozeznat podvodnou stránku od oficiální může také její URL adresa. Prvně je potřeba se ujistit, zda má stránka zabezpečené připojení (https://) a zda se vedle adresního řádku zobrazuje ikona zámku. Poté přichází na řadu kontrola samotné adresy.
Přestože se URL adresa může na první pohled zdát zcela bezchybná, při důkladné kontrole můžeme najít například o písmenko méně, o znak či číslo navíc, nebo může být adresa napsána v jiném slovosledu, případně s jinou doménou (např. namísto .cz může končit .com nebo .eu).
Typický příklad toho, jak může taková podvodná URL adresa vypadat:
calzedonia-cz.com místo calzedonia.com
amaz0n.com místo amazon.com
ryanairlety.cz místo ryanair.com
Nejlépe uděláte, pokud si o daném webu zkusíte vyhledat nějaké informace, například recenze nebo zkušenosti jiných uživatelů. Hledat můžete také přímo seznam podvodných webů, kterých je na internetu hned několik.
Podvodné internetové obchody – na co si dát pozor?
Jedním z nejčastějších typů podvodných stránek jsou podvodné internetové obchody. Tyto stránky obvykle nabízí neexistující zboží, které klient nikdy neobdrží, a objednání slouží prakticky jen k tomu, aby podvodníkovi snáze poskytlo klientovy platební údaje.
Jak takový podvodný obchod poznat?
- podezřele nízké ceny – mnohonásobně nižší ceny než kdekoliv jinde
- špatný vzhled stránek – divné obrázky, chyby v textech, málo informací o obchodě
- chybějící kontakty – žádná adresa, telefon, kontakt na klientskou linku
- podezřelé recenze – všechny recenze mají 5 hvězdiček, případně všechny jen 1 hvězdičku
- jen jedna možnost platby – platba předem, skrze kryptoměnu nebo rovnou na účet
Ne vždy se však může jednat jen o e-shopy, které žádné zboží neposkytují. Značné riziko představují i ty e-shopy, které zboží sice zasílají, ovšem v drtivé většině případů dojde poškozené, nefunkční nebo zcela odlišné ve srovnání se zbožím inzerovaným na webových stránkách.
Ne všemu, co je na internetu, můžete věřit. Vždy je proto potřeba být obezřetní a řídit se vlastním rozumem.
Podvodné internetové obchody nemusí vždy nabízet jen originální zboží. Často se lze setkat také s podvodníky, kteří se snaží napodobit již existující e-shop. Tyto e-shopy jsou obzvlášť nebezpečné – nejenže okrádají lidi o peníze, navíc v nich vzbuzují nedůvěru, kterou si pak s danou značkou spojí a v mnoha případech se jí raději začnou vyhýbat. E-shopy pak kvůli špatné pověsti, spojené s jejich jménem, přicházejí o důležitou klientelu.
V drtivé většině případů se nic netušící zákazníci dostanou na podvodný e-shop skrze kliknutí na reklamu, nejčastěji na sociálních sítích. I u reklam se lze řídit pravidlem, že pokud nabízí extrémně nízké ceny nebo podezřele výhodné podmínky, je lepší dát od nich ruce pryč a hlavně nic nekupovat.

Seznam podvodných webů a obchodů – kde jej najít?
Seznam podvodných webů obsahuje informace o webových stránkách a e-shopech, které jsou známé tím, že se dopouštějí podvodů nebo jiných nekalých praktik.
S čím může seznam podvodných webů pomoci? Především může identifikovat potenciálně nebezpečné weby a pomoci člověku se tak vyhnout tomu, aby se stal obětí podvodu. V seznamu si lze ověřit jakýkoliv web.
Kde najít seznam podvodných webů? Seznam rizikových e-shopů zveřejňuje například Česká obchodní inspekce (ČOI), dTest či Kybertest.
Je však potřeba myslet na to, že ani tyto seznamy nejsou vždy 100% aktuální. Podvodníci neustále vytvářejí nové weby a ne všechny lze snadno dohledat. Pokud web nenajdete v seznamu, přesto se vám však nezdá, řiďte se zdravým rozumem a nenakupujte na něm, pokud mu zcela nevěříte. Ideálně si zkuste web ověřit z vícero zdrojů, hledejte recenze zákazníků nebo zkušenosti lidí v online skupinách.
Pokud narazíte na podezřelou stránku, raději ji ihned opusťte a nahlaste ji na policii a ČOI. V případě, že jste již na e-shopu něco zakoupili, kontaktujte i svou banku. Web lze nahlásit i na již zmíněných stránkách dTest a Kybertest.
Česká obchodní inspekce (ČOI)
Česká obchodní inspekce, zkráceně ČOI, je státní organizace, která chrání spotřebitele před nepoctivými prodejci. Jinými slovy se dá říct, že jde o ochránce, který dohlíží na to, aby obchody a prodejci dodržovali pravidla a zákony.
Co konkrétního ČOI dělá? Tak například kontroluje obchody a e-shopy, řeší stížnosti a v neposlední řadě informuje spotřebitele, na co si mají dávat pozor. Inspektoři z ČOI kontrolují, zda zboží odpovídá popisu, zda je bezpečné a zda je správně naceněno. Pokud obchod poruší zákon, udělí mu pokutu.
Na ČOI se může obrátit kdokoliv, kdo se stal obětí podvodu, případně má podezření, že se s podvodem setkal. Jde tak například o případy, kdy:
- e-shop prodal vadné zboží a odmítá jej vyměnit nebo opravit
- e-shop či obchod prodal jiné zboží, než si zákazník objednal
- e-shop vypadá jako podvodný nebo porušuje zákon
ČOI má svá pracoviště po celé České republice. Více informací lze najít na www.coi.cz.
Phishing a vishing – jak souvisí s internetovými podvody?
S internetovými podvody jsou často spojovány pojmy phishing a vishing. Co tato slova znamenají a jak s podvody souvisí?
Phishing je typ internetového podvodu, při kterém se podvodníci snaží vylákat od lidí citlivé informace, jako jsou hesla, čísla kreditních karet nebo přihlašovací údaje k bankovnictví, a to prostřednictvím podvodných e-mailů či zpráv.
Tyto zprávy často vypadají důvěryhodně, v mnoha případech se navíc podvodníci vydávají za již existující společnosti či instituce. Zprávy obvykle obsahují podezřele vypadající odkazy na falešné webové stránky.
Vishing funguje na podobném principu, jen s tou výjimkou, že probíhá telefonicky. Vishingoví podvodníci se vydávají například za zaměstnance banky nebo pojišťovny, případně za úřední či státní zaměstnance, a to s cílem přesvědčit lidi, aby jim sdělili své citlivé údaje. Často k tomu navíc využívají manipulaci.
Jaká je tedy souvislost mezi těmito pojmy a internetovými podvody? Phishingové zprávy i vishingové telefonáty většinou vedou na podvodné webové stránky, kde se uživatelé registrují nebo si něco objednají, zkrátka a dobře zadají své osobní údaje, které následně podvodníci zneužijí.

Právě z těchto důvodů je důležité být opatrný, a to jak v případě příchozího hovoru z neznámého čísla, tak v případě e-mailové nabídky nebo podezřele vypadající SMS zprávy.
Především je potřeba dodržovat základní pravidla bezpečnosti na internetu: nikdy neklikat na odkazy od neznámých lidí, nikdy nekupovat nic na e-shopu s podezřele nízkými cenami, špatnou gramatikou či URL adresou začínající jinak než „https://“, používat silná hesla a pravidelně aktualizovat antivirový program.
Pozor by si však člověk měl dávat i na to, co sdílí na sociálních sítích. Podvodníci mohou ukrást nejen údaje, nýbrž i fotografie, a využít je ke své propagaci. Taky je důležité myslet na to, že všechny přihlašovací údaje slouží pouze pro oči daného uživatele – nikdy nesdělujte svá hesla, čísla kreditních karet nebo jiné údaje neznámým lidem, stejně tak si neukládejte hesla do prohlížeče.
V případě, že se i přesto stanete obětí internetového podvodu, neváhejte tuto skutečnost nahlásit na policii. Pokud vám byly odcizeny peníze, měli byste kontaktovat i svou banku a informovat všechny své blízké, aby se nestali obětí stejného podvodu.