
Maturitní zkouška představuje důležitý milník v životě každého středoškoláka. Jde o velkou výzvu, kterou však lze v pohodě a bez stresu zvládnout, pokud se na ni dostatečně a včas připravíte. Ti, kdo neuspějí, mohou zkusit své štěstí v podzimním opravném termínu.
Maturitní i stužkovací plesy jsou již za námi, na dveře klepe poslední zvonění a „svaťák“. Se začátkem května pak studenty čekají mnohými obávané didaktické testy a nakonec samotná profilová část maturitní zkoušky. Někteří se na den D průběžně připravují již od prváku, jiní vše nechávají na poslední chvíli s nadějí, že nějak projdou.
Přestože se mnohdy ukáže, že všechen ten stres byl zbytečný a prakticky nešlo o nic bůhvíjak složitého, příprava na maturitu by se neměla podceňovat. Kdy letošní maturity vypuknou, co se v nich může objevit a na co všechno je potřeba se předem připravit?
Obsah článku

Maturity 2025 termíny
Ještě než vůbec vypuknou ony obávané maturity, mají před sebou studenti tzv. svatý týden, neboli „svaťák“. Proč jej zmiňujeme? Tento týden nabízí jedinečnou a zároveň poslední možnost se začít učit a dohnat vše, co do té doby zanedbávali. Přestože si pro něj každá škola může vybrat jiné datum, obecně se dá říci, že se obvykle koná v druhé polovině dubna, případně v květnu, a trvá jeden týden. Většinou se jedná o poslední týden před zkouškami.
Samotné maturity se pak konají v květnu. Letošní státní maturity 2025 vychází na 2.5.-7.5.2025. V tomto období se koná společná část maturitní zkoušky, tedy didaktické testy z českého jazyka a matematiky či cizího jazyka, nejčastěji angličtiny. Výsledky testů se studenti dozví nejpozději do 16.5.2025.
Po didaktických testech následuje profilová část, tedy takové „školní kolo“ maturitní zkoušky. To se může konat kdykoliv v období od 16.5. do 10.6.2025, konkrétní termíny stanovují ředitelé škol.
Pro ty, kdo nestihnou jarní termín, nebudou k němu připuštěni nebo se jim nepodaří uspět napoprvé, je zde pak podzimní termín. Maturity na podzim se konají v září, konkrétně 1.9.-5.9.2025 společná část a v období od 1.9. do 20.9.2025 pak část profilová.
Jarní termín | Podzimní termín | |
Společná část | od 2. května do 7. května | od 1. září do 5. září |
Výsledky společné části | do 16. května | do 11. září |
Profilová část | od 16. května do 10. června | od 1. září do 20. září |
Z čeho se skládá maturitní zkouška?
Jak už bylo řečeno, maturitní zkouška se skládá ze dvou částí – z části společné a části profilové. Zatímco společná část je stejná a povinná pro všechny maturující studenty, složení profilové části záleží čistě na každé škole, stejně tak i období, v jakém se bude konat.
Společná část
Společná část, jak je již z názvu patrné, je pro všechny maturanty stejná. Jedná se o takovou státní formu maturit. Společná část maturitní zkoušky je tvořena didaktickými testy, a to konkrétně z:
- povinného předmětu, tedy z českého jazyka
- povinně volitelného předmětu – studenti mají na výběr mezi matematikou a cizím jazykem
Český jazyk a literatura jsou pro všechny studenty povinnou součástí, bez níž se zkrátka neobejdou.
Co se cizích jazyků týče, studenti si mohou vybrat hned z několika jazyků, nejčastěji z angličtiny, němčiny, ruštiny, španělštiny a francouzštiny. Podmínkou však je, že se student tento jazyk na škole aktivně učil stanovený počet hodin.
Společná část maturitní zkoušky se letos koná v termínu od 2. května do 7. května 2025. Zda u didaktických testů uspěli či nikoliv, se studenti dozví nejpozději do 16. května 2025.
Připravte se na maturitu s předstihem – na KnihyDobrovský.cz najdete všechnu povinnou četbu, včetně audioknih a učebnic pro středoškoláky.
Profilová část
Profilovou část si každá škola stanovuje individuálně dle vyučujících oborů. Platí však, že se musí uskutečnit někdy během května a června, konkrétně v období od 16. května nejpozději do 10. června. Konečný výsledek maturitní zkoušky se studenti dozví ještě tentýž den, co absolvují „školní kolo“ maturit.
Profilová část se standardně skládá ze dvou částí:
- slohové práce
- ústní zkoušky
Slohová práce i ústní zkouška se týká jak českého jazyka, tak i toho cizího. Studenti tak musí absolvovat celkem čtyři zkoušky, během nichž si ověří své vědomosti z psaného i mluveného slova.
Střední školy vyžadují také splnění zkoušky z odborného předmětu či z vícero předmětů, střední umělecké školy pak mnohdy také odevzdání maturitní práce či projektu. Co se odborného předmětu týče, většinou se jedná o ústní zkoušku ze všeobecného přehledu studujícího oboru. Maturitní práce může být například vlastní výrobek či umělecký projekt.

Maturita z češtiny
Maturitní zkouška z českého jazyka a literatury je mnohými studenty nenáviděnou částí maturity, jelikož je pro všechny povinná a obsahuje hned tři nelehké zkoušky. Prvně si musí vybrat určitý počet knížek ze seznamu povinně volitelné maturitní četby, které přečtou a následně z jedné z nich vykonají ústní zkoušku.
Maturitní četba je pro mnohé synonymem nudy a nutnosti, opak je však pravdou – přestože je tento seznam povinný, lze si v něm najít spoustu zajímavých a mnohdy i opravdu napínavých knížek. Zatímco některé školy mají seznam povinné literatury striktně daný, jiné nechávají studentům ve výběru volnou ruku.
U profilové zkoušky si pak student vylosuje jednu z knížek, kterou následně před komisí ústně rozebere. Zpravidla bývá zkoušen svým pedagogem a přihlížejícím, kteří jej nechají nejprve mluvit a následně se jej doptají na otázky ohledně samotného děje knížky či jejího autora, taky uměleckého a neuměleckého textu.
Ještě před profilovou částí však musí studenti absolvovat didaktický test z českého jazyka a literatury. Ten se skládá ze tří částí, a sice jazykové části, literární části a z části sledující komunikační schopnosti studenta.
Co všechno se může objevit na didakťáku z češtiny?
- gramatika a pravopis
- slovní zásoba
- literární teorie a historie
- porozumění textu
- sloh
Cílem didaktického testu je ověřit všechny studentovy znalosti a vědomosti z oblasti českého jazyka, a to jak po stránce mluvené, tak i po té psané. Studenti tak musí například vyhledávat v textu pravopisné chyby, doplňovat interpunkční znaménka, či seřadit části textu za sebe, aby dával smysl. Samozřejmostí je také odpovídání na otázky z oblasti literární teorie a historie, například spojování jmen autorů s jejich knižními díly, a slohu.
Didaktický test se skládá z 32 úloh, přičemž každý student může obdržet maximálně 50 bodů. Pro jeho úspěšné splnění je však potřeba dosáhnout alespoň 22 bodů. Na vyplnění testu mají studenti vyhrazený časový limit 85 minut.
Zlatý hřeb nakonec, slohová práce. Ze slohové práce má nejeden student noční můry, přitom se jedná o jednu z nejlehčích částí maturitní zkoušky – stačí se držet zadané osnovy a sepsat práci o minimálně 250 slovech. Většinou si studenti mohou vybrat, zda budou psát vyprávění, charakteristiku, popis nebo třeba úřední dopis. Na výběr obvykle bývá také z témat.

Maturita z angličtiny
Maturita z angličtiny se dosti podobá té z českého jazyka. Stejně jako maturita z češtiny se skládá z didaktického testu, slohové práce a ústní zkoušky. Oproti češtiny se však ústní zkouška nezaobírá maturitní četbou, nýbrž konverzací se zkoušejícím na vylosované téma.
Didaktický test z anglického jazyka se skládá ze tří částí, konkrétně z poslechu, čtení a psaní. Studenti nejprve poslouchají poslechovou část, kde musí porozumět mluvenému slovu, aby z něj vyvodili správné odpovědi. Následně pracují s textem – vyhledávají konkrétní informace, spojují jejich souvislosti. Poslední částí je gramatika a pravopis. V této části jde obvykle o doplňování slov a časování sloves.
U didaktického testu jsou studenti omezeni časovým limitem 110 minut. Poslechová část zabere 40 minut, zbylých 70 minut pak čtení a psaní. Studenti mohou získat maximálně 100 bodů, pro úspěch však musí dosáhnout na minimálně 44 bodů.

Ústní zkouška trvá 15 minut. Student si vylosuje některé z témat, o kterém bude mluvit. Většinou se student představí, řekne pár slov o sobě, odpoví na pár osobních otázek, no a následně se vrhne na vylosované téma (může např. popisovat obrázky a vzájemně je porovnávat, popisovat historii a fakta tématu či vyjádřit svůj osobní názor).
Ještě před začátkem zkoušky však má 15 až 20 minut navíc na přípravu, jde o tzv. „potítko“, které se (mimo jiné) objevuje i u ústní zkoušky z povinné četby v češtině. Během této přípravy mají studenti k dispozici anglicko-český slovník.
Na slohovou práci mají studenti zpravidla 60 minut. Ať už se rozhodnou pro motivační dopis, pozvánku či článek, v každém případě musí napsat minimálně 200 až 220 slov.

Maturita z matematiky
Maturita z matematiky je krapet jiná než maturity z jazyků. Na rozdíl od ostatních předmětů se totiž skládá pouze z jedné části, a to didaktického testu. Není tak třeba se obávat žádné ústní zkoušky z teorie, ani počítání u tabule. Přesto patří matematika mezi nejméně oblíbené maturitní předměty a každým rokem počet těch, kteří jí dají přednost před cizím jazykem, klesá.
Důvodem je zejména fakt, že mnoho škol nemá v hodinách dostatek prostoru, aby studenty dostatečně připravilo na všechny okruhy zkoušky. Úlohy v didaktických testech navíc mohou být těžko pochopitelné a pro studenty mnohem složitější než třeba poslech v angličtině. Kromě výsledků se boduje i postup, jakým student úlohu řešil.
U didaktického testu z matematiky mohou studenti získat maximálně 50 bodů, minimálně však musí získat alespoň 16 bodů. Na test mají celkem 135 minut.

Jak se připravit na maturitu?
Maturita je náročná, dá se však zvládnout. Důležité je začít s přípravou včas (ne nutně co nejdříve, nýbrž v tu pravou chvíli), vytvořit si studijní plán a pravidelně se učit. Studijní plán je především potřeba dodržovat a učit se pravidelně, nejlépe každý den.
Didaktické testy z předešlých let najdete na www.maturita.cermat.cz.
Ani v období maturit by se to však s učením nemělo přehánět. Vždy je potřeba myslet i na dostatek odpočinku – zkrátka a dobře jednou za čas umět vypnout, dopřát si dostatek spánku a udržovat tělo v kondici, a to jak po stránce pravidelného pohybu, tak i po stránce zdravé a vyvážené stravy.
Ze všeho nejdůležitější je však mít motivaci, důvod, proč se učit, a věřit si. Pokud si s čímkoliv nevíte rady, nebo máte z něčeho strach, nebojte se obrátit na učitele nebo spolužáky. Maturita se dá zvládnout i s minimem stresu. Přeci jen, mnoho studentů se shodlo na tom, že maturita je ve výsledku snazší než přijímačky na střední.
A jak se připravit na konkrétní předměty?
Přestože je čeština náš mateřský jazyk a může se zdát na první pohled jednoduchá, většinou vyžaduje nejvíce úsilí na přípravu. Před zkouškou je potřeba přečíst všechny knihy ze seznamu maturitní četby, naučit se hledat v textu, rozšířit si slovní zásobu a zapamatovat si všelijaké literární pojmy, směry a období.
Co tedy může pomoci s přípravou na maturitu z češtiny?
- pokud nechcete nebo nemůžete číst knížky, poslechněte si alespoň audioknihy
- pokud ke knížce vznikl i film či divadelní hra, pusťte si je a díla porovnejte
- během četby si kroužkujte důležité detaily či dělejte poznámky do rozboru
- přečtěte více knížek, než máte zapsaných – rozšíříte si tak slovní zásobu
- snažte se v knížce pracovat s textem a vyhledávat slovní druhy
- piště různé slohové útvary na různá témata, procvičte si formální i neformální styl
- pravidelně si procvičujte gramatiku a pravopis
- vyzkoušejte si didaktické testy z minulých let
- zkuste si ústní zkoušku nanečisto s kamarády nebo rodiči
A co může pomoci u cizích jazyků? Prakticky cokoliv. Maturita z angličtiny a dalších cizích jazyků se zaměřuje na všechny okruhy jazyka, tudíž je potřeba trénovat jak mluvení, tak i psaní a poslech. Můžete například koukat na seriály v anglickém znění bez titulků, poslouchat podcasty, číst maturitní četbu v angličtině, mluvit s kamarády anglicky či skládat písničky v angličtině. I zde je dobré využít testů z předešlých let.
U matematiky je to prosté. Stačí procvičovat a procvičovat – řešte co nejvíce příkladů z různých oblastí matematiky, trénujte geometrické rýsování, zopakujte si vzorce a definice, vyzkoušejte si test nanečisto. Můžete také poprosit rodiče nebo kamarády, aby vám zadávali úlohy na spočítání.
Co se týče odborných předmětů, je potřeba se učit především z k tomu určených materiálů, tedy učebnic, vlastních poznámek či reálných praxí. Ideální je si sepsat skripta se všemi otázkami a zodpovědět si je. Umět si z textu vytáhnout to nejpodstatnější a sepsat si skripta oceníte zejména na vysoké škole.