Výdaje jsou součástí každodenního života, stejně tak, jako peníze samotné. Většinu z nich lze snadno ukočírovat, ovšem ne vždy se zadaří nad nimi zcela uspět a občas tak mohou přerůst přes hlavu. V takových chvílích sáhnou po půjčce mnohdy i lidé, kteří za normálních okolností půjčky odmítají. Co je to krátkodobá půjčka, na co ji lze použít a kde si ji sjednat?
Krátkodobá půjčka, mnohdy také zvaná půjčka na cokoliv či rychlá půjčka, slouží k pokrytí výdajů v krátkém období. Většinou se tedy jedná o půjčku, kterou je potřeba splatit do 12 měsíců, nebo dokonce do 30 dnů. Takovou půjčku lze využít například na nečekané výdaje za opravu auta, nebo překlenutí do výplaty.
Přestože se může zdát, že krátkodobé půjčky jsou záležitostí pouze nebankovních poskytovatelů, opak je pravdou. Půjčku na cokoliv nabízí i bankovní společnosti, ovšem za mnohem přísnějších podmínek. Kde si takovou rychlou půjčku sjednat a kdo nabízí nejlepší podmínky v nejkratším čase?
Obsah článku
Bankovní a nebankovní krátkodobá půjčka – čím se od sebe liší?
Prvně je potřeba si na pravou míru uvést, jaký je vlastně rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou. Stručně řečeno, bankovní půjčku poskytují bankovní společnosti, zatímco nebankovní půjčky jiní nebankovní poskytovatelé.
Ve většině případů banky poskytují nižší úroky než nebankovní poskytovatelé. Na bankovní půjčku však nedosáhne jen tak někdo – banka totiž na rozdíl od nebankovních poskytovatelů prvně prověřuje bonitu klienta, tedy jestli je schopen půjčku včas splácet.
Právě z tohoto důvodu lidé sahají spíše po nebankovních krátkodobých půjčkách, které sice nenabízí zrovna hezké úroky a poplatky, ovšem oproti bankovním institucím jsou mnohem dostupnější, a to i pro lidi s nižší bonitou.
Bankovní půjčka | – nízké úroky a poplatky – přísně regulované – prověření bonity – doložení příjmu – delší proces vyřízení |
Nebankovní půjčka | – vysoké úroky a poplatky – benevolentnější – rychlé vyřízení – riziko podvodu – riziko zadlužení |
Lepší alternativou nebankovní půjčky je půjčka na cokoliv od Zonky. Zonky je poskytovatel P2P (peer to peer) půjček, tedy půjček od lidí pro lidi. Nabízí půjčku až do výše 1 500 000 Kč, peníze na účet navíc dorazí již během pár hodin. Zonky se může pochlubit úrokem od 3,99 %, klienti si navíc mohou odložit splátky i 2x ročně.
Zonky sice není bankovní společností, stále však nabízí mnohem výhodnější a především bezpečnější alternativu pro všechny, kdo by kvůli rostoucím výdajům jinak sáhli po půjčce od nebanky. Dosvědčit to může například fakt, že se v roce 2024 umístilo na 1. místě v Indexu odpovědného úvěrování (Člověk v tísni).
Zonky nabízí půjčku na cokoliv s úrokem již od 3,99 %.
Kromě půjčky na cokoliv s mimořádnými splátkami i předčasným splacením zdarma se společnost může pochlubit i tzv. Zonky záchrannou vestou – řeč je o pojištění schopnosti splácet, které nabízí ve spolupráci s Maxima pojišťovnou. Pro vyřízení půjčky je potřeba doložit dva doklady totožnosti a doklad o příjmu.
Půjčka na cokoliv – co to je a kdo ji poskytuje?
Půjčku na cokoliv, tedy bankovní odnož krátkodobé půjčky, poskytuje hned několik bankovních institucí:
- Air Bank
- Česká spořitelna
- ČSOB
- Komerční banka
- mBank
- MONETA Money Bank
- Raiffeisenbank
Například Air Bank umožňuje půjčit si na cokoliv online až do 1 500 000 Kč. Půjčku si lze sjednat na 6 až 120 měsíců již od 4,4 % s RPSN od 4,49 %, přičemž minimální výše úvěru je 5 000 Kč.
Oproti tomu Raiffeisenbank se může pochlubit minutovou půjčkou již od 4,6 % s RPSN od 4,7 %. Minutovou půjčku si lze sjednat minimálně na 3 měsíce, maximálně však na 120 měsíců. Raiffeisenbank půjčí od 5 000 Kč do 1 200 000 Kč.
Raiffeisenbank patří mezi nejvýhodnější poskytovatele bankovních půjček.
Půjčku na cokoliv nabízí s úrokem již od 4,6 %.
U mBank si lze sjednat půjčku na cokoliv teprve od 10 tisíc korun, a to do maximální částky 1 200 000 Kč. Zatímco u předchozích dvou poskytovatelů šlo opravdu o krátkodobou půjčku, zde je řeč spíše o bezúčelové půjčce, jelikož ji za krátkou dobu splatit zkrátka nelze – splácení této půjčky vždy zabere minimálně 1 rok a maximálně 10 let. mBank nabízí úrok od 4,99 % a RPSN od 5,11 %.
Reprezentativní příklad:
Řekněme, že si chcete půjčit 200 000 Kč, například na financování rekonstrukce bytu. Z finančních důvodů si však nemůžete dovolit měsíčně splácet více než 4 000 Kč.
Pokud si zvolíte AirBank, budete tuto půjčku splácet 5 let, přičemž s úrokovou sazbou 6,4 % a RPSN 6,6 % přeplatíte o 33 492 Kč. Půjčka vás tedy celkem vyjde na 233 492 Kč.
Pokud si zvolíte Raiffeisenbank, budete půjčku splácet rovněž 5 let, ovšem díky úrokové sazby 4,6 % a RPSN 4,7 % ušetříte a přeplatíte tak jen o 24 280 Kč. Celkem tedy zaplatíte 224 280 Kč.
No a jak je to v případě půjčky mBank? Tam se můžete dostat i pod hranici 5 let a to i na 4 roky a 9 měsíců. S úrokem 4,99 % a RPSN 5,11 % se vaše konečná částka nebude od té v Raiffeisen Bank moc lišit. Dohromady zaplatíte 225 052 Kč.
Krátkodobá půjčka ihned i o víkendu – vyplatí se?
Půjčku vám schválí ihned, klidně i o víkendu, a to navíc bez registru či doložení příjmu – přesně to slibuje většina nebankovních půjček. Lidé po nich často sahají právě z toho důvodu, že potřebují peníze okamžitě, na krátkou dobu, nebo na klasickou půjčku nejsou schopni dosáhnout.
TIP: Díky krátkodobé půjčce si může prakticky kdokoliv dopřát dovolenou ve Švýcarsku.
mBank nabízí půjčku na cokoliv až do výše 1 200 000 Kč.
Půjčku si lze sjednat online s úrokem již od 4,99 %.
Tyto půjčky ovšem mají i svou stinnou stránku. Jelikož dostatečně neprověřují bonitu klienta a půjčí tak prakticky komukoliv, klienti si nemusí uvědomit riziko půjčování a mohou se tak snáze zadlužit. Flexibilní podmínky a rychlost vyřízení si navíc mnohdy kompenzují vysokými úroky a poplatky.
Mezi dlouhodobě nejznámější poskytovatele nebankovních půjček patří například Kamali, Home Credit, FlexiFin a Zaplo. Právě Zaplo.cz se proslavilo svým vysokým RPSN a nepříliš kvalitní zákaznickou podporou.
Poskytovatel | RPSN 5 000 Kč | Min. výše půjčky | Max. výše půjčky | Doba splácení |
---|---|---|---|---|
Kamali | 49 % | 1 000 Kč | 20 000 Kč | 30 dní |
Razdva | 206 % | 10 000 Kč | 250 000 Kč | 3 – 48 měsíců |
Ferratum | 300 % | 2 500 Kč | 80 000 Kč | – |
Zaplo | 1 141 % | 1 000 Kč | 30 000 Kč | 30 dní – 2 měsíce |
Srovnání nebankovních krátkodobých půjček, zdroj: www.banky.cz.
Nejlepší krátkodobá půjčka – rychlá půjčka do výplaty od Kamali
Rychlou půjčku do výplaty nabízí především nebankovní sektory. Například u Kamali si lze sjednat první půjčku již do 10 minut, při splacení do 14 dnů je navíc zcela zdarma. V případě první půjčky umožňuje Kamali půjčit si až 15 000 Kč, v případě druhé půjčky až 20 000 Kč.
Kamali je bez pochyby jednou z nejlepších krátkodobých půjček v ČR. K jejímu sjednání stačí 2 kroky – vyplnit základní údaje a odeslat online žádost o půjčku.
Půjčku si může sjednat kterákoliv fyzická osoba starší 18 let s trvalým pobytem v České republice. K jejímu vyřízení je potřeba mít platný občanský průkaz (případně potvrzení o trvalém pobytu), vlastní bankovní účet a mobilní telefon. Peníze na účet dorazí během 24 hodin, většinou již za 10 minut.
Krátkodobá půjčka bez registru a doložení příjmu
Půjčka bez registru znamená, že poskytovatel nenahlíží do údajů v registru dlužníků, kde se shromažďují údaje o všech dřívějších půjčkách a případných nesplacených závazcích. Půjčka bez doložení příjmu pak znamená to, že při žádosti o půjčku klient nemusí dokládat výši svého příjmu.
Proč by někdo takovou půjčku nabízel? Odpověď je jednoduchá – krátkodobá půjčka bez registru a doložení příjmu umožňuje získat peníze velmi rychle, často ještě v den podání žádosti, i lidem, kteří by u klasických bankovních poskytovatelů nepochodili kvůli problémům se splácením dřívějších půjček nebo nestabilnímu příjmu.
Půjčky bez registru a doložení příjmu mohou být rychlým řešením v nouzi. Ještě před jejich sjednáním je však důležité si uvědomit všechna rizika, která jsou s tímto typem půjček spojená. Před podpisem smlouvy o půjčce je proto lepší si důkladně rozmyslet, zda se krátkodobá půjčka opravdu vyplatí.
Proč jsou tyto půjčky riskantní? Aby poskytovatel kompenzoval vyšší riziko nesplácení, nabízí obvykle výrazně vyšší úroky než u klasických bankovních půjček. Snadné získání půjčky navíc může vést k rychlému zadlužení a problémům se splácením, které mohou vést až k exekuci. Pokud tedy například člověk nemá peníze na dovolenou, měl by zvážit lepší alternativu, než se zbytečně zadlužit půjčkou.
Obzvlášť velký pozor je potřeba dát si na samotné poskytovatele půjček. Někteří poskytovatelé totiž mohou využívat nekalé a nezákonné praktiky, v nejhorších případech se dokonce může jednat o lichváře.
Lichváři jsou často velmi zkušení manipulátoři a používají různé triky, aby nalákali lidi ve finanční tísni na uzavření nevýhodných smluv. Lichva je trestný čin, přesto se však i v dnešním online světě najdou její oběti.