
Vzít či nevzít? To je oč tu běží. Určitě se jedná jen o další nevyžádaný hovor plný podvodných nabídek. Jenže, co když jde o dlouho očekávaný důležitý hovor? Přestože existuje mnoho čísel, která je lepší ignorovat nebo rovnou zablokovat, někdy může být takové nezvednutí osudné. Jak tedy zjistit, kdo mi volal, a kdy hovor raději (ne)vzít?
Kdo mi volal? Můžu to zvednout? jsou jednou z nejvyhledávanějších otázek dnešní doby. S přibývajícími telefonními čísly přibývá i spousta podvodníků zneužívajících důvěry nic netušících lidí. Právě kvůli těmto podvodníkům již mnoho lidí zcela rezignovalo na zvedání hovorů z neznámých a soukromých čísel. Tito lidé se však mohou mnohdy připravit i o zajímavou příležitost či důležitou informaci.
Zatímco na jedné straně soukromá a neznámá čísla využívá spousta podvodníků, kteří z lidí tahají peníze, na té druhé jejich prostřednictvím komunikují například úřady či policie. Pokud tedy člověk nezvedne telefon policii nebo finančnímu úřadu, jelikož má zafixované, že neznámá čísla automaticky patří podvodníkům, může se dostat do pěkného průšvihu.
Otázkou tedy je, jak zjistit, kdo volá, a kdy je lepší hovor přece jen vzít. Naštěstí existuje hned několik možností, jak si s touto otázkou jednoduše poradit.
Obsah článku

Jak zjistit telefonní číslo a kdo se za ním skrývá?
Každému z nás se to jednou za čas stane. Telefon vyzvání, jenže číslo volajícího nám není nijak povědomé. V těchto chvílích člověka obvykle napadnou tři možnosti – vzít hovor, zamítnout hovor nebo telefon ignorovat. Žádná z těchto variant však není tak úplně správná, jelikož člověk mnohdy nemusí doopravdy zjistit, s kým má tu čest.
Mnohem lepší a bezpečnější variantou je si telefonní číslo vyhledat na internetu, případně v mobilní aplikaci. Existuje spousta vyhledávačů, které prověřují telefonní čísla na základě zkušeností ostatních. Stačí zadat telefonní číslo a vyhledávač posoudí, zda je bezpečné hovor vzít či nikoliv.
Telefonní číslo si lze ověřit například na stránkách kdomivolal.eu nebo vyhledatcislo.cz.

Díky zkušenostem a recenzím ostatních uživatelů si lze během pár vteřin snadno ověřit identitu volajícího. Lidé mohou hodnotit hovory jako obtěžující na základě častých nevyžádaných hovorů (například ze strany různých pojišťoven, realitních makléřů, investorů či obchodníků), jako nebezpečné na základě manipulativního či vyhrožujícího hovoru, nebo jako bezpečné, pokud hovor proběhl v pořádku a volající se představil.
Ne vždy je však potřeba telefonní číslo vyhledávat na specializovaných webech – někdy bohatě postačí volající číslo jednoduše zadat do Googlu. Vyhledávač může do pár sekund najít všechny weby, na kterých se číslo objevilo, případně, jak jej hodnotili ti, kteří hovor zvedli.
Jak zjistit, kdo mi volal ze zahraničí?
Jedna věc je zjistit, kdo volá z rodné země. Zjištění identity člověka, který volá ze zahraničí, je už však větší oříšek. I toto se ovšem dá zvládnout. Zahraniční čísla vždycky začínají mezinárodní předvolbou (např. +44 pro Velkou Británii či +1 pro USA).
Existuje mnoho webových stránek a aplikací, které mohou neznámá čísla vyhledat a identifikovat. Kromě nich mohou mnohdy pomoci také mobilní operátoři – pokud operátora kontaktujete, měl by být schopen o čísle poskytnout více informací. Možností je ovšem i zavolat zpět. Je však potřeba být opatrný a neříkat nic osobního, dokud si nejste opravdu jisti, kdo na druhé straně je.
Podvodné telefonáty – 3 tipy jak je odhalit včas
Bohužel, ne každé číslo se dá na internetu dohledat. V takové situaci je opravdu lepší hovor vzít a ujistit se „na vlastní uši“, kdo volá. V lepším případě půjde například o firmu, s níž jste nedávno řešili poptávku materiálu či služeb, nebo o kamaráda, který přišel o telefon a nezbylo mu nic jiného, než zavolat z cizího. V tom horším případě půjde o podvodníka – jak takový podvodný telefonát včas odhalit?
Podvodné telefonáty, známé také jako vishing, se snaží z lidí vylákat citlivé informace, například hesla k bankovním účtům, čísla kreditních karet nebo osobní údaje.
Tyto telefonáty jsou velmi nebezpečné, a to především z toho důvodu, že mohou nevinného člověka okrást o spoustu peněz, nebo mu takzvaně ukrást identitu. Stačí, aby se člověk ozval například na podvodnou nabídku práce – v takovém případě může podvodník snadno vyloudit doklady totožnosti nebo číslo bankovního účtu, a během pár vteřin oběť okrást o veškeré finance skrze zfalšování dokladů.
Zde jsou 3 tipy, jak odhalit podvodné telefonáty:
- nečekané hovory – podvodníci často volají nečekaně a snaží se člověka zaskočit
- nátlak a naléhavost – podvodníci se často snaží vyvolat pocit naléhavosti a tlačí k okamžité reakci
- podezřelé otázky a požadavky – podvodníci se často ptají na citlivé informace, jako jsou hesla, PIN kódy nebo čísla bankovních karet
Pokud vám volá někdo, koho neznáte, nebo kdo se představuje jako zástupce nějaké instituce, se kterou jste nekomunikovali, vždy je lepší být ostražitý. Takový podvodník může například tvrdit, že váš účet je v ohrožení, nebo že jste vyhráli nějakou cenu. Je důležité si zachovat chladnou hlavu a nenechat se tlačit do něčeho, co sami nechcete.
Ne všichni podvodníci jdou snadno prokouknout. Občas se najdou i tací, u kterých trvá dlouho, než se prořeknou. Vždy si proto raději důkladně prověřte, s kým hovoříte, a pokud si něčím nejste jistí, raději hovor ukončete. Především však nikdy nikomu po telefonu nesdělujte žádné citlivé či osobní informace.
Podvodníci vás mohou požádat také o instalaci neznámého softwaru, například mobilní aplikace. Nikdy takový software neinstalujte! Tento software by mohl obsahovat vir nebo malware, který by mohl váš počítač či mobil napadnout.

Typy podvodníků – kdo všechno se může za telefonem skrývat?
Nejčastěji se lze setkat se 3 tipy podvodníků po telefonu:
- bankéři – požadují přihlašovací údaje, nebo nabízí finanční produkty
- technici – vyžadují stáhnutí softwaru či platbu za neexistující služby
- prodejci – nabízí nekvalitní produkty za nevýhodné ceny
Takzvaní falešní bankéři tahají z nic netušících lidí údaje o financích či bankovním účtu. V nejhorším případě mohou vyloudit i přihlašovací údaje do online bankovnictví, jejichž prostřednictvím se mohou dostat přímo k penězům.
Pokud jde o techniky, lépe řečeno falešnou technickou podporu, jedná se o typ podvodníků, kteří naléhají na lidi, aby si stáhli nebezpečný software, případně zaplatili za nikdy neuskutečněné opravy.
Falešní prodejci jsou asi nejvíce rozšířenou skupinou podvodníků po telefonu. Stejně jako kdysi chodili podvodníci dům od domu nabízet nekvalitní zboží za nereálné ceny, dnes pracují skrze telefon. Nejčastěji jde o produkt, který je dle prodejců „super“ nebo „výjimečný“, a který zkrátka musíte mít. Lákat oběti mohou na neuvěřitelně nízké ceny, vysoké slevy, produkty se zázračnými účinky nebo vysoce výnosné investice.
Ne vždy se však může jednat pouze o tyto tradiční podvodníky. Lidé na druhé straně hovoru se mohou vydávat i za vzdálené příbuzné, nebo vydírat zveřejněním citlivých údajů či fotek, případně i ublížením na zdraví.
Podvodníci však zdaleka nekomunikují jen skrze hovory. Velmi častým problémem jsou také podvodné SMS zprávy. Ty jsou nebezpečné především z toho důvodu, že mohou obsahovat odkazy na podvodné webové stránky nebo žádosti o citlivé informace. Nikdy neklikejte na podezřelé odkazy a nesdělujte své osobní údaje!

Kdy hovor raději nevzít?
Přestože se v mnoha situacích vyplatí hovor vzít i v případě, že se jedná o neznámé či soukromé číslo, existují případy, kdy je lepší hovor ignorovat, nebo číslo volajícího rovnou zablokovat. O jaké případy jde?
- neznámé zahraniční číslo
- podezřelé číselné předvolby
- automatizované hovory (robotické hlasové zprávy)
- nátlakové telefonáty
Hovor byste rozhodně neměli brát tehdy, kdy číslo volajícího vypadá příliš podezřele – ať už je zvláštní samotné číslo, nebo jeho předvolba -, stejně tak v případě neznámého zahraničního čísla. Pokud již hovor zvednete, rozhodně jej položte v případě, že se jedná o hlasovou zprávu vyzývající k akci, případně nátlakový telefonát.
Pokud si nejste jisti, zda číslo vzít či nikoliv, zkuste číslo zpětně vyhledat nebo zavolat zpět z jiného telefonu či skrytého čísla.
Neznámé, soukromé a skryté číslo
Rozdíl mezi neznámým, soukromým a skrytým telefonním číslem je v podstatě jen v pojmenování. Všechny tři termíny označují stejnou věc: telefonní číslo, které se nezobrazuje na displeji volaného.
Proč se čísla skrývají? Důvodů může být hned několik. Volající nechce, aby se jeho číslo zobrazovalo, například při marketingových hovorech, nebo chce zůstat v anonymitě, například při nahlašování problémů nebo oznamování trestné činnosti.
Existuje několik způsobů, jak skrýt telefonní číslo. Buď jej lze skrýt jednorázově tak, že se před volané číslo vloží kód #31#, nebo trvale tak, že se v nastavení telefonu aktivuje funkce skrytí čísla. Skrytí čísla nabízejí také někteří mobilní operátoři.
Skrývání čísla může být zneužito k obtěžování nebo podvodným telefonátům. Je proto vždy důležité být obezřetný a nebrat hovory z neznámých čísel, pokud zrovna nečekáte důležitý hovor. Výjimkou mohou být státní zaměstnanci, například policie či úřad, které mohou svá čísla rovněž skrývat, ovšem z pochopitelných důvodů.
Časté dotazy
Jak zjistím, kdo mi volal?
Kdo se skrývá za telefonním číslem si lze ověřit na stránkách kdomivolal.eu, případně vyhledatcislo.cz nebo v aplikaci Můžu to zvednout?.
Jak poznám podvodný telefonát?
Podvodníci často volají nečekaně a snaží se člověka zaskočit, stejně tak se snaží vyvolat pocit naléhavosti a nepříjemný nátlak. Tito lidé mnohdy pokládají podezřelé otázky, například se ptají na hesla, PIN kódy nebo čísla bankovních karet.
Kdy je lepší hovor nevzít/položit?
Pokud se jedná o neznámé číslo ze zahraničí, případně číslo s podezřelou předvolbou. Automatizované hovory a hovory vyvíjející nátlak je lepší ignorovat.