
Rozchod není nic snadného, ani příjemného. Obzvlášť těžký je tehdy, když svého partnera stále milujete, když je láska neopětovaná, když se ve vztahu objeví někdo třetí, nebo nejhůř, když jsou do sporů zapojeny i děti. Jak se vyrovnat s rozchodem? Přestože se mnohdy může zdát nemožné se přes minulý vztah přenést, existují způsoby, jak se se ztrátou partnera vyrovnat.
Rozchodem si projde až na výjimky téměř každý. Někdo již po dvou týdnech, někdo až po třiceti letech. Ať už vás partner nemile překvapí, nebo vy jej, oba si postupně projdete jistými fázemi. Tyto fáze mohou u každého trvat různě dlouho a různě intenzivně, s pořádnou dávkou trpělivosti a sebevědomí však mohou mít šťastný konec.
Konec vztahu je jako konec kapitoly. Může být náročné se přes něj přenést, na druhou stranu však může dát prostor kapitole další. Každý se s ním vyrovnává po svém – někdo začne aktivně posilovat, někdo v sobě probudí vášnivého čtenáře, jiní zcela změní svůj dosavadní životní styl. Jak se vyrovnat s rozchodem a co vše může pomoci se přes něj rychleji přenést?
Obsah článku

Fáze rozchodu – jak probíhá rozchod u mužů a u žen?
Ženy i muži prochází stejnými fázemi rozchodu, každé pohlaví je však prožívá krapet jinak.
Muži mají obecně tendenci své emoce potlačovat a tvářit se, že se nic neděje. Pro mnoho z nich může být mluvení o svých pocitech těžší než pro většinu žen, a přestože mohou pro své okolí působit tvrdě a kamenně, paradoxně se mohou cítit mnohem zranitelnější.
Ženy jsou naopak sdílnější, co se emocí a pocitů týče, a často mají větší nutkání o svých pocitech mluvit a sdílet je s ostatními. Ne všechny ženy se však chtějí svěřovat a zdaleka ne všechny jsou dostatečně silné.
Tohle ovšem nemusí být vždy pravidlem. Každý je jiný a s rozchodem se vyrovnává jinak, bez ohledu na to, zda jde o ženu či muže.
1. Šok a popírání
Bezprostředně po rozchodu přichází první fáze – fáze šoku a popírání. Člověku se může zdát, že to, co se děje, se ve skutečnosti neděje, může popírat realitu nebo naivně doufat, že se to nějak vyřeší. Jde o obranný mechanismus, který pomáhá lidskému mozku vstřebat prvotní bolest. Prakticky stejnou fází si procházíme i při úmrtí blízké osoby, při ztrátě člena rodiny nebo nejlepšího přítele.
2. Hněv a obviňování
Jakmile člověku dojde, co se vlastně stalo, většinou na to začne reagovat špatně. Lépe řečeno, začne hledat viníka a obviňovat z rozchodu buďto sebe, nebo partnera. Hněv je přirozenou součástí truchlení, je však potřeba ho ventilovat zdravým způsobem a neubližovat svými činy okolí ani sobě.
3. Smlouvání a vyjednávání
Co mám udělat, aby ses ke mně vrátil? Slibuju, že se změním! Opravdu se polepším! Tentokrát to bude jinak! Přesně tyto věty mohou přijít na řadu ve fázi číslo tři. V této fázi člověk přemýšlí o tom, co by se dalo udělat jinak, jak by se mohla situace napravit, a snaží se „vyjednat“ návrat vztahu. Člověk stále není natolik zlomený, aby definitivně vzdal naději, a skrytě doufá, že se dá situace ještě zvrátit.
4. Smutek a deprese
Po odeznění prvotních emocí přichází fáze smutku a zklamání. Na člověka náhle doléhá samota, cítí se bez energie, takzvaně bez chuti do života, v některých případech může propadnout i úzkostem a depresi. I přesto, jak těžká tato fáze je, je potřeba si uvědomit, že smutek je přirozenou reakcí na ztrátu a nevyplatí se ho potlačovat.
5. Přijetí a smíření
Přestože to může člověku připadat nemožné, jednou i fáze smutku a deprese odezní. U někoho do pár dní, u někoho po letech. Tak či tak, čas rány zahojí a člověk se postupně začne s rozchodem smiřovat, až ho nakonec přijme. V této fázi je potřeba se začít soustředit na to, co bude dál, poohlížet se po nové motivaci (například po novém koníčku či rozptýlení) a nebát se otevřít novým možnostem. Třeba i novému vztahu…
Jak se vyrovnat s rozchodem, když ho/ji miluji?
Vztah sice může fyzicky skončit jednou větou, zlomené srdce se však hojí podstatně déle. Je normální cítit smutek, zmatek nebo hněv, stejně tak je normální partnera i přes to všechno stále milovat. Zamilovat se do někoho nějakou dobu trvá, no a u odmilování se je to prakticky stejné.
Na neopětované lásce není nic špatného ani hloupého. Pokud je to však možné, snažte se omezit vzájemný kontakt – pokud jeden miluje a druhý ne, může to nejen dosti bolet, ale i podstatně narušit sociální život. Je tedy potřeba se hlídat a ideálně si dát pozor na překračování hranic i na sociálních sítích.
Pomoci se dostat z neopětované lásky může i sdílení pocitů s přáteli, rodinou, nebo odborným terapeutem. Přátelé navíc mohou pomoci najít nové společné zájmy (třeba kolektivní sport), díky kterým odvedou pozornost od truchlení a popostrčí člověka o krůček dále, aby mohl znovuobjevit sebe sama.

Jak se vyrovnat s rozchodem, když má jiného/jinou?
Nevěra je snad tím nejhorším scénářem, bohužel je však častým důvodem rozchodu. Přestože podvod může bolet opravdu hodně, člověku nakonec nezbyde nic jiného, než ho prostě a jednoduše přijmout.
Pokud vás partner opustil kvůli někoho jiného, za žádnou cenu si to nevyčítejte, ani se s danou osobou nesrovnávejte. Ať už to může znít jakkoliv nesmyslně, musíte své sebevědomí hýčkat a nezačít se nenávidět kvůli někomu, kdo za to mnohdy ani nestojí.
Neubližujte si tím, že budete sledovat, jak si nový vztah vede na sociálních sítích. Zaměřte se na vlastní život. Co se stalo, není ve vaší moci, neovlivníte to, nezměníte to. Jediné, co můžete dělat, je nechat to plavat. Zaměřte se na to, co ovlivnit můžete – na vlastní budoucnost.
TIP: Nikdy nevíte, kdy se karty obrátí a sami budete opouštět partnera kvůli nově vyhlídnuté lásce. Snažte se do partnera vcítit a představit si sebe sama na jeho místě. Pokud byste našli někoho, s kým byste si rozuměli, zůstali byste v nefunkčním vztahu a zavřeli si vrátka jen proto, aby druhý nesmutnil?

4 tipy jak se vyrovnat s rozchodem
- dejte si čas na truchlení
- omezte kontakt
- vyhledejte podporu
- zaměřte se na sebe
Existuje nespočet možností, jak znovu najít smysl života a začít psát novou kapitolu. Mezi nejlepší způsoby, jak se odreagovat, patří především sport, čtení, malování nebo poslech hudby. Všechny tyto aktivity mohou snadno přerůst v koníček, který nejenže zahání smutek, navíc taky podporuje zdravý životní styl.
Někomu může pomoci na nějaký ten čas vypadnout a dopřát si dovolenou v zahraničí.
Ještě před odjezdem je však potřeba sjednat si vhodné cestovní pojištění.
Sport pomáhá velmi rychle zapomenout na smutek, pokud jej navíc člověk provozuje pravidelně, může zhubnout nebo nabrat svaly, což mu může značně přidat nejen na atraktivitě a síle, ale i na sebevědomí. V bojových a kontaktních sportech se navíc dá ventilovat nahromaděný vztek.
Umění, ať už knížky, písničky nebo třeba filmy, pomáhá lépe pochopit své emoce a podělit se o ně i s lidmi, které by člověk na ulici běžně nepotkal. Existuje spousta kvalitních knížek, které mohou pomoci na chvíli odvrátit pozornost, navíc si z nich člověk může mnohdy leccos odnést, ať už ponaučení nebo třeba citát k zamyšlení.
Kromě klasické beletrie a poezie lze na trhu najít i spoustu knížek, které přinesou rady a tipy, jak se vyrovnat s rozchodem, případně jak najít nový smysl života.
Hudba byla odjakživa jedním z nejlepších léků na jakékoliv životní trable. Se smutnými písničkami lépe dostanete ven slzy, taneční hudba vás nakopne k pohybu, u metalu se můžete vykřičet. Hudbu však nemusíte jen poslouchat – můžete ji i tvořit. Při psaní písniček přijde člověk na spoustu věcí, může si uvědomit souvislosti, které předtím neviděl, a třeba se i z rozchodu rychleji „vyzpívat“.
Rozchod může bolet, a to mnohdy opravdu hodně. Časem však i tato bolest ustoupí. Je potřeba si uvědomit, že rozchod je sice konec jedné kapitoly, ale také začátek nové. Teď možná truchlíte, že jste přišli o to nejlepší, co vás kdy v životě potkalo – to pravé však může teprve přijít.
Pokud své emoce nezvládáte, nebo se nemáte komu svěřit, nebojte se požádat o pomoc. V případě nouze se můžete obrátit na Linku bezpečí na čísle 116 111. Linka je dostupná nonstop. Pamatujte, že nikdy na to nejste sami.