Nachlazení je zcela běžné virové onemocnění, postihující dýchací cesty. Často nás může výrazně omezit v běžných činnostech i na několik dní. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se s nachlazením rychle vypořádat. Jakými příznaky se nachlazení projevuje a co dělat při nachlazení v těhotenství?
Nachladit se můžeme prakticky kdekoliv a kdykoliv. Obzvlášť náchylní jsme v období, kdy se venkovní teploty často střídají a prozatím jsme si nestihli vypěstovat dostatečně silnou imunitu. Do postele s hrnkem horkého čaje nás však může dostat i cestování MHD či hudební festival.
Viry mohou přežívat na různých površích – sahání na kliky, madla nebo třeba klávesnici se tak pro lidi s oslabenou imunitou může stát osudným. Přestože se v drtivé většině případů nejedná o nic vážného, ani sezónní rýmu se nevyplatí podceňovat. Jak na nachlazení a být brzy fit?
Obsah článku
Nachlazení – příznaky a inkubační doba
Nachlazení je akutní virové onemocnění horních dýchacích cest, které obvykle není vážné, přesto však může způsobit nepříjemné obtíže. Nejčastěji se projevuje ucpaným nosem, rýmou a kašlem. Můžeme se s ním potýkat týden, někdy nás však vyřadí z běžných činností i na 10 a více dní.
Mezi nejčastější příznaky nachlazení patří zejména:
- rýma a ucpaný nos
- bolest v krku
- suchý dráždivý / vlhký kašel
- kýchání
- bolest hlavy
- únava, slabost, bolest svalů
- zvýšená teplota, u dětí horečka
- ztráta chuti k jídlu
Ne každý se setká se všemi příznaky najednou. Příznaky nachlazení se mohou objevit postupně a jejich intenzita mnohdy závisí na síle imunity konkrétního člověka. Hlavním zdrojem nákazy jsou tzv. kapénky, které se uvolňují při kašli a kýchání nakažené osoby.
Inkubační doba nachlazení, tedy období mezi nákazou a prvními příznaky, se pohybuje v rozmezí 24 až 72 hodin. První příznaky se tak obvykle začnou projevovat 1-3 dny po kontaktu s virem.
Nachladit se můžeme v podstatě kdekoliv a kdykoliv. Nejčastěji se s ním však lze setkat především:
- v místech s velkou koncentrací lidí
- v chladném počasí
- při oslabené imunitě
Co tedy přispívá k rychlejší a snazší nákaze? Školy, hromadná doprava, obchody, kina – zkrátka a dobře všude tam, kde se shromažďuje hodně lidí, je riziko nákazy vyšší. A to především proto, jelikož člověk může snáze přijít do kontaktu s nakaženou osobou, případně s viry samotnými.
Viry mohou přežívat na různých površích, ať už jde například o madla v autobusech či kliky v obchodech, a pokud se člověk těchto kontaminovaných povrchů dotkne, snáze se jej uchytí. Právě z tohoto důvodu je potřeba dbát na dostatečnou hygienu, a to hlavně rukou, které mohou riziko nákazy mnohonásobně zvýšit.
Viry, které nachlazení způsobují, si nejlépe hoví v chladu, což vysvětluje, proč jsme nachlazení nejčastěji na podzim, v zimě a na začátku jara, kdy se teploty ještě dostatečně nestabilizovaly.
Vliv na nákazu však má i míra, do jaké je imunitní systém oslabený – pokud je člověk unavený, ve stresu, málo spí a špatně se stravuje, riziko nákazy je u něj vyšší.
Čím léčit nachlazení – co opravdu pomáhá?
Přestože nachlazení může být mnohdy nepříjemné, většinou se dá zvládnout vyléčit svépomocí doma. Kdo však čeká zázraky v podobě vyléčení se přes noc, bude si muset počkat o něco déle.
Nejlepším lékem, co na nachlazení opravdu pomáhá, je nechat tělu klid, aby si s virem poradilo samo. Ideální tedy je, když se budete zdržovat doma, v klidu a především v teple, a dopřejete si dostatek spánku.
Zapomínat byste neměli ani na dostatek tekutin – aby organismus mohl s viry dostatečně bojovat, potřebuje hodně tekutin. Mnohdy sice člověk nemá ani hlad, ani žízeň, přesto by si však měl dávat pozor na dehydrataci.
Samotné nachlazení už sice jen tak nezastaví, mohou však výrazně potlačit jeho symptomy a zmírnit jeho průběh. Řeč je o lécích na nachlazení a chřipku. Ty ovšem neslouží primárně k vyléčení nachlazení, nýbrž k zmírnění konkrétních příznaků.
Jaké léky tedy zaručeně pomáhají a kdy po kterém sáhnout? Tyto otázky je vždy lepší řešit s lékárníkem, případně přímo s ošetřujícím lékařem. Jen ti ví nejlíp, co vašemu tělu opravdu prospěje.
Z volně prodejných léků lze doporučit:
Přípravek proti chřipce a nachlazení. Už jeden šálek přináší znatelnou úlevu od příznaků chřipky a nachlazení.
QUIXX® napomáhá uvolnit ucpaný nos, obnovit jeho přirozenou funkci a příznivě působí na dýchání nosem.
Odstraňuje příznaky chřipky a nachlazení, jako jsou: horečka, ucpaný nos, bolest hlavy, bolest v krku.
Ti, kdo dávají přednost spíše přírodním léčivům, mohou vyzkoušet bylinkové čaje, sirupy či vonné olejíčky. Výhodou těchto přírodních darů je, že si je nemusíte nutně kupovat v lékárně, nýbrž si je můžete připravit i doma, ze své vlastní zahrádky.
Co se vyplatí mít kdykoliv po ruce?
- heřmánek – heřmánkový čaj je skvělý pro zklidnění podrážděného krku a zmírnění kašle
- lípa – lipový čaj pomáhá snížit horečku a uvolnit ucpaný nos
- šalvěj – šalvějový čaj má protizánětlivé účinky a pomáhá zbavit se bolesti v krku
- zázvor – zázvorový čaj je skvělý pro zahřátí organismu a zmírnění bolesti v krku
- bez – bezový sirup je plný vitamínů a antioxidantů, které posilují imunitní systém
- med – zklidňuje podrážděný krk, lze s ním sladit čaj či Coldrex
- citron – bohatý na vitamín C, podporuje imunitní systém a pomáhá tělu bojovat s infekcí
Bylinky lze různě kombinovat, ať už si z nich připravíte horký čaj či sladký sirup. Při nachlazení mohou pomoci především s dodržením pitného režimu a bojem proti dehydrataci. Ani s bylinkami by se to však nemělo přehánět.
Jak na nachlazení v těhotenství?
Nachlazení v těhotenství může být obzvlášť nepříjemné. Maminky si navíc musí uvědomit, že ne všechny volně dostupné léky jsou pro jejich miminko bezpečné. Jak se tedy s nachlazením vypořádat, pokud čekáte dítě?
Především je třeba dopřát si dostatek odpočinku. Tělo potřebuje energii, aby mohlo s infekcí bojovat, a energii nejlépe nasbíráte během spánku. Pijte hodně tekutin, dávejte si pozor na dehydrataci. Nic nezkazíte ani po domácku dlouze taženým vývarem.
U bylinkových čajů se vždy nejprve ujistěte, zda je vhodný i pro těhotné a kojící ženy.
Před užitím jakéhokoli léku se nezapomeňte prve poradit se svým lékařem nebo lékárníkem. Za bezpečný lék je obecně považován Paracetamol, který pomáhá snížit horečku a bolest, vždy je však potřeba držet se doporučeného dávkování. S ucpaným nosem mohou pomoci nosní kapky s mořskou vodou.
Kdy se vyplatí raději navštívit lékaře?
- pokud máte horečku nad 38 °C
- pokud máte silný kašel déle než několik dní
- pokud máte obtíže s dýcháním
- pokud se váš stav nezlepšuje, nebo se dokonce zhoršuje
V případě jakýchkoliv obav je vždy lepší se poradit se svým lékařem. V těhotenství již přece nejde jen o nás, nýbrž i o zdraví a bezpečí miminka.
Kdy o nachlazení informovat lékaře?
O nachlazení je vždy lepší kontaktovat lékaře například tehdy, kdy trvá déle než 10 dní, doprovází jej dušnost, vysoké horečky a příznaky se nedaří zmírnit. Zvážit kontrolu u lékaře by měly i těhotné ženy či maminky kojenců.
Kdy je ovšem obzvlášť důležité lékaře o nachlazení informovat, je situace, kdy člověka přepadne nachlazení či jiná nemoc před plánovanou operací. Proč? Důvodů je hned několik:
- nachlazení může zkomplikovat podání anestezie a zvýšit riziko komplikací během operace
- nachlazení oslabuje imunitní systém, což zvyšuje riziko infekce po operaci
- nachlazení může prodloužit dobu zotavení po operaci
Lékaře je třeba kontaktovat co nejdříve, ideálně ve chvíli, jakmile člověk pocítí první příznaky nachlazení, a to i při mírných příznacích. I když se může na první pohled zdát, že jde jen o mírnou rýmu, jakákoliv nemoc může operaci značně zkomplikovat. Zda je operaci bezpečné podstoupit, musí vždy nejprve posoudit lékař.
Někdy může lékař rozhodnout o odložení operace, i to se stává. Je však potřeba zůstat v klidu a hlavně všechny jeho pokyny a doporučení i nadále dodržovat. Nikdy příznaky nachlazení před operací nezatajujte – jde především o vaše bezpečí.
Nachlazení vs. chřipka
Nachlazení a chřipka. Obojí patří mezi respirační onemocnění, každé se však jinak projevuje a jinak přenáší. Co spolu mají tyto pojmy společného, proč se v praxi často zaměňují a jak je od sebe snadno rozeznat?
Nachlazení může vzniknout z různých virů, ať už rhinovirů, koronavirů či adenovirů, nástup nemoci je postupný, trvá obvykle 7 až 10 dní a jen zřídka je doprovázeno komplikacemi.
Mezi typické příznaky nachlazení patří především rýma, ucpaný nos, bolest v krku, mírný kašel, kýchání, únava a někdy i nízká teplota. Nachlazení se může zkomplikovat, pokud je například doprovázeno zánětem dutin či středního ucha.
Nachlazení či chřipka nás mohou skolit kdykoliv a kdekoliv, především však v chladném období, kdy je imunitní systém oslabený. V tomto období je potřeba posilovat imunitu, např. vitamíny a minerály.
Oproti tomu chřipka vzniká chřipkovými viry (typem A či B), náhle a pacienta postihne obvykle na 1 až 2 týdny. Velmi často je navíc doprovázena komplikacemi v podobě zápalu plic či zánětu průdušek.
Chřipka se nejčastěji projevuje vysokou horečkou nad 38 °C, bolestí hlavy, krku, svalů a kloubů a především silnou únavou a celkovou slabostí. Někdy může být doprovázena i suchým, dráždivým kašlem či rýmou.
Dle čeho lze tedy tato onemocnění od sebe co nejsnáze rozeznat?
Chřipka vás „srazí“ náhle silnými bolestmi svalů a kloubů, vysokou horečkou a tělo výrazně unaví a oslabí. Nachlazení se rozvíjí postupně, teplota je obvykle nižší nebo v normě.
Příznaky chřipky a nachlazení navíc mohou být podobné i příznakům jiných onemocnění, zaměnit je lze například s COVID-19. V případě jakýchkoliv nejistot je proto vždy lepší poradit se s lékařem.
Týká se nachlazení i psů a koček?
Ano. Bohužel i naši čtyřnozí parťáci se mohou nachladit. Nachlazení u psů a koček se ovšem zdaleka neprojevuje stejně jako u lidí. Jak tedy u nich nachlazení poznat a jak jim pomoci?
Mezi časté příznaky nachlazení u psů a koček lze zařadit například rýmu, výtok z nosu, kýchání, kašel, slzení očí, sníženou chuť k jídlu či zvýšenou teplotu. Výtok může být jak čirý, tak i hustý se zabarvením. Co se týče kašle, může psa či kočku trápit suchý i vlhký, někdy navíc může být doprovázený dávivým reflexem a odmítáním jídla.
Nachlazení lze poznat také podle zarudlých očí či podivného chování – v tomto stavu bývají zvířata méně aktivní, hodně unavená, často až apatická. Nevýhodou je, že u zvířat tyto příznaky mnohdy mohou znamenat i úplně jiné problémy a ne vždy se tak lze spolehnout na vlastní „čich“.
Jak svým mazlíčkům od nemoci pomoci? Stejně jako u lidí, i u mazlíčků by se neměl podceňovat klidový režim. Především je třeba jim zajistit klidné a teplé místo, neustálý přístup k čerstvé vodě a nechat je odpočívat.
Kdy navštívit veterináře?
- pokud se příznaky zhoršují / trvají déle než několik dní
- pokud má zvíře vysokou horečku
- pokud má zvíře dýchací potíže
- pokud zvíře odmítá pít / jíst
- pokud má zvíře hustý, zbarvený výtok z nosu / očí
Za žádných okolností nepodávejte svému mazlíčkovi léky určené pro lidi. Některé léky mohou být pro zvířata toxické a mohou jim více uškodit než pomoci. A podobné je to i u léků určených pro zvířata – jakékoliv léky nejprve konzultujte s veterinářem.