
Švýcarsko. Malá, mnohými turisty stále nedoceněná, za to však přenádherná země. Města jako Montreux, Lausanne či Vevey, na jedné straně obklopená mohutnými Alpami, na druhé o to mohutnějším ženevským jezerem, zkrátka nikde jinde nenajdete. Proč by právě dovolená Švýcarsko měla být na vašem seznamu tento rok? Jak se do Švýcarska nejpohodlněji dostat, kde najít nejlevnější ubytování, na co se připravit a co vidět?
Většina lidí při plánování dovolené volí turisticky proslavené a především levné lokality. Jenže ať se vydáte autobusem do Chorvatska, autem do Itálie nebo letadlem do Řecka, žádné z těchto míst vás neuchvátí natolik, jako právě často opomíjené Švýcarsko. Někteří jej zavrhnou kvůli příliš vysokým cenám, jiní z důvodu, že jde o zemi bez moře. Jakmile však této zemi dáte šanci, získá si vaše srdce a tyto „důvody“ se stanou pouhými výmluvami.
Ještě před samotným balením se na cestu je však potřeba si dovolenou ve Švýcarsku pečlivě naplánovat – vybrat si způsob, jakým se do cílové lokality dopravíte, zarezervovat ubytování poblíž míst, která plánujete navštívit, a především si zajistit dostatek švýcarských franků (ne všude lze platit kartou). Jak může vypadat dovolená Švýcarsko 2025 a jak z ní lze udělat tu nejlepší dovolenou v životě?
Obsah článku


Dovolená Švýcarsko – ubytování, co vidět
Nejprve je důležité si na pravou míru uvést, proč právě Švýcarsko může být tím pravým místem pro dovolenou, co tak úžasného a jedinečného nabízí, že by mohlo z fleku smést ze stolu všechny ostatní destinace. Inu, je to jeho všestrannost – do Švýcarska totiž můžete jet jak v zimě na hory, tak i v létě k vodě. Díky své poloze a přírodnímu bohatství si po celý rok udržuje průměrné teploty a počasí je tak snesitelné v kterémkoliv ročním období.
To ovšem není vše. Pokud jde o všestrannost této země, je potřeba zmínit také úřední jazyky. Ve Švýcarsku se mluví hned čtyřmi jazyky (respektive třemi dominantními), podle lokality, v níž se nacházíte, a to francouzsky, německy, italsky a rétorománsky. Obecně nejvíce rozšířená je němčina a francouzština, v níž jsou psány nápisy prakticky na každém kroku, zejména tedy v turistické oblasti poblíž ženevského jezera.
Švýcarsko toho může nabídnout opravdu hodně, a zdaleka se nejedná pouze o Ženevu, Curych či hlavní město Švýcarska Bern. V tomto článku se podíváme konkrétně na tři francouzsky mluvící města v západním kantonu Vaud: Montreux, Lausanne a Vevey.

Montreux
Pokud plánujete dovolenou ve Švýcarsku poblíž ženevského jezera, Montreux by na vašem seznamu rozhodně nemělo chybět. Lépe řečeno, mělo by být hned na prvním místě, jelikož se jedná o samotnou kolébku na jihozápadě Švýcarska.
Montreux může skvěle posloužit i jako místo pro valentýnský pobyt pro dva. Pro všechny případy se však před cestou vyplatí sjednat si cestovní pojištění.
Jeho krásám mimo jiné propadli i slavní umělci Freddie Mercury s kapelou Queen či Deep Purple. Sám Mercury zde navíc měl letní sídlo zvané Duckhouse, poblíž něhož se nyní nachází jeho pomník. Montreux je taková švýcarská verze kalifornského Malibu, jen s tím rozdílem, že kromě pláží a nádherně se třpytící vody může nabídnout i náročný horský výšlap.
Pokud míříte do Švýcarska na týden, určitě byste měli zvážit alespoň jednu nebo dvě noci v Montreux – no a pokud hodláte vycestovat pouze na víkend, vyplatí se vám zde zůstat a na jiná města se zaměřit jindy. Ve městě a jeho blízkém okolí se rozprostírá spousta krásných míst, se kterými si bohatě vystačíte minimálně na tři dny.
Rezervujte si romantický pobyt v Montreux na Booking.com
Za zmínku rozhodně stojí již zmíněný památník Freddie Mercuryho, stejně tak slavné Casino, v němž nejedna kapela nahrávala své hity, nebo památný Duckhouse, který v současnosti slouží ke krátkodobým pronájmům. Ti, kdo hudbě zrovna dvakrát neholdují, mohou namísto toho zvážit třeba procházku ve staré části města, návštěvu zámku Chillon či projížďku po slavné ozubnicové železnici na horu Rochers-de-Naye.
Co se týče ubytování, Montreux patří spíše mezi ta dražší města. Zatímco na jedné straně můžete mít štěstí a narazit na pokoj s výhledem na jezero či dokonce soukromý apartmán za 3 000 Kč (na noc pro 2 osoby), spíše počítejte, že se jen stěží vejdete pod 5 000 Kč (na noc pro 2 osoby). Takový týdenní pobyt v Montreux pro dva se tak může vyšplhat i na 30, někdy dokonce až 50 000 Kč. Věřte nebo ne, ta cena však opravdu stojí za to.
Často vyhledávanými a skvěle hodnocenými hotely jsou například Villa Toscane, Golf Hotel René Capt, či Hotel Mona Ex-Eurotel. Poslední ze zmíněných hotelů jen tak nepřehlédnete – jedná se totiž o nejvyšší budovu široko daleko. Za výjimečný výhled na jezero si však budete muset něco málo připlatit.
TIP: Hledáte místo, kde byste se mohli v Montreux dobře a za příznivou cenu najíst? Zkuste restauraci Chez Gaston v hotelu Eden Palace. Restaurace turistům nabízí venkovní terasu s výhledem na jezero a velmi milou, elegantní obsluhu. Obzvlášť dobře si pochutnají milovníci ryb.

Lausanne
Hlavní město kantonu Vaud, čtvrté největší město Švýcarska – to je historická Lausanne, často také nazývána jako hlavní město olympijských her. Lausanne je pro Švýcary důležitým bodem hned v několika odvětvích a při plánování dovolené ve Švýcarsku stojí za to jej zvážit.
Město jako takové utkvělo v paměti mnoha turistů především díky Muzea olympijských her. Ouchy-Olympique však není zdaleka jediným místem, které ve městě stojí za to navštívit. Na své si určitě přijdou i milovníci historie a architektury, kteří zajisté ocení například katedrálu Notre-Dame de Lausanne či náměstí Place de la Palud – právě na tomto náměstí se nachází nejstarší kašna v Lausanne (tzv. fontána Spravedlnosti) a Hôtel de Ville, radnice z 17. století.
TIP: Dovolená ve Švýcarsku může skvěle posloužit jako valentýnský dárek.
Ať už cestujete s dětmi, nebo si užíváte romantickou dovolenou ve dvou, neměli byste vynechat největší sladkovodní akvárium-vivárium v Evropě, AQUATIS Lausanne. Toto obří akvárium nabízí nejen pohled na více než 10 000 ryb a ještěrů, nýbrž také prosklený tunel s dravými rybami či tropickou a vzdělávací část.
AQUATIS zprostředkovává také hotelové ubytování s restaurací. Pokud si navíc koupíte vstupenku na tzv. Happy Hour (vstup od 17 hodin), ušetříte až 50 % na vstupném. Menší slevu lze získat také při online rezervaci.
Do akvária i muzea lze cestovat rychle a pohodlně metrem. Lausanne jako jediné město ve Švýcarsku obsluhuje hned dvě linky metra, a to M1 na trase Renens-Gare – Lausanne-Flon a M2 na trase Croisettes – Ouchy. Vyznat se v jeho systému vám nezabere více než jednu cestu, jednotlivé zastávky od sebe navíc snadno rozeznáte díky speciálnímu zvukovému hlášení (každá zastávka má svůj vlastní charakteristický signál).
Rezervujte si nezapomenutelný pobyt v Lausanne na Booking.com
Oproti Montreux vyjde dovolená v Lausanne o něco levněji. Hotely zde začínají zhruba na 2 000 Kč (na noc pro 2 osoby), při týdenním pobytu se tak dokážete vlézt do 15 000 Kč, u luxusních hotelů dokonce pod 30 000 Kč. Většina hotelů a apartmánů se nachází v samotném centru města, odkud je dobrá dostupnost buďto na zastávku metra, nebo na hlavní železniční stanici Lausanne.
Jedním z nejlepších hotelů za příznivou cenu je například Hotel Crystal. Tento hotel nejenže je situován 15 minut pěšky od nádraží a zhruba 40 minut od promenády Ouchy, navíc také nabízí výjimečný výhled na katedrálu Notre-Dame de Lausanne ze střešní terasy, na níž si lze vychutnat výbornou snídani či kávu v ceně pobytu. Za zmínku však rozhodně stojí také jeden z nejlevnějších hotelů v Lausanne Hotel du Marché, či Hotel Victoria.
TIP: Hotely v centru města sice mohou nabízet atraktivní ubytování s dobrou dostupností za nízké ceny, během hlavní sezóny však mohou být dosti hlučné. Při rezervaci pobytu proto zvažte lokalitu ubytování.

Vevey
Vevey, často přezdívaná perla švýcarské riviéry, se nachází mezi výše zmíněnými městy Lausanne a Montreux a z obou měst je dostupná rychlovlakem či lodí. Stejně jako tato dvě města se i Vevey může pyšnit překrásnou promenádou s výhledem na jezero obklopující zasněžené Alpy. Kdo se však zajímá o historii a kulturu, najde zde mnohem více.
Vevey je důležitým bodem zejména pro švýcarské hospodářství – své celosvětové sídlo zde má například společnost Nestlé, na začátku 19. století zde navíc byla otevřena vůbec první čokoládovna ve Švýcarsku.
Později zde bylo zřízeno potravinářské muzeum Alimentarium, které najdete hned naproti vidličky a Chaplinovy sochy. O jaké vidličce je řeč? No přece o té, co je zabodnutá v ženevském jezeře! Ano, opravdu zde můžete najít 8 metrů vysokou vidličku z nerezové oceli, která se dokonce zapsala do Guinnessovy knihy rekordů.
Pokud se zajímáte o dějiny filmografie, rozhodně byste měli navštívit muzeum Chaplin’s World – to se sice nachází ve vesnici Corsier-sur-Vevey, z Vevey se však do něj lze dostat autobusem za pouhých 10 až 15 minut. Muzeum se nachází v Chaplinově bývalém sídle Manoir de Ban, kde strávil 25 let svého života, a kromě muzea návštěvníkům nabízí také filmové studio s replikami ze slavných hollywoodských filmů a přenádherný park.
Rezervujte si pobyt ve Vevey na Booking.com
Oproti předešlým dvěma městům Vevey nenabízí tolik možností ubytování. Ubytování zde seženete od 2 000 Kč (na noc pro 2 osoby), přičemž týdenní pobyt v lepším hotelu vyjde na zhruba 20 000 Kč a více. Zvážit můžete například Modern Times Hotel či luxusní VISIONAPARTMENTS. Kdo by chtěl zkusit ubytování mimo klasický hotel, může zkusit pobyt v Guest House Le Charlot.
TIP: 20 minut pěšky od železniční stanice Vevey se nachází hřbitov Cimetière de Corsier-sur-Vevey, kde můžete mimo jiné najít také hrob Charlie Chaplina a jeho ženy.
Dovolená Švýcarsko – doprava, MHD
Co je lepší? Dovolená Švýcarsko vlakem, dovolená Švýcarsko autobusem nebo dovolená Švýcarsko letecky? Upřímně, toto rozhodnutí závisí čistě na každém cestujícím.
Za naši redakci můžeme doporučit cestu autobusem – cestující z Prahy mohou využít například FlixBus z Prahy do Curychu, který trvá zhruba 10 až 11 hodin, případně RegioJet z Prahy až do Lausanne, s nímž strávíte na cestě okolo 12 až 13 hodin. Autobusem do Švýcarska můžete jet bez přestupu, navíc nočním spojem, kdy se můžete během cesty prospat a vzbudit se v krásných Alpách.
Další možností pro ty, kdo se bojí létat, je cestování vlakem. Tím se můžete vydat například z Prahy do Curychu, a to nočním spojem, který zabere 14 až 15 hodin. Pokud vám nevadí přestup, můžete zvolit variantu s přestupem v Mnichově, která vyjde na necelých 11 hodin, včetně čekání na druhý vlak. Vlakem do Lausanne se dostanete pouze s přestupem v Curychu, odkud je to další necelé 3 hodiny cesty.
Cesta letadlem vyjde nejlevněji – cestovat můžete buďto z Prahy do Curychu, nebo z Prahy do Ženevy, odkud se do Lausanne i Montreux pohodlně dopravíte vlakem (do Lausanne za 1 hodinu, do Montreux o půl až tři čtvrtě hodiny déle).
Tato varianta však zdaleka není jen o ušetřených penězích za dopravu, nýbrž i o době, kterou na cestě strávíte. Zatímco u vlaku či autobusu zabere cesta i 15 hodin, letadlem se do Švýcarska dostanete již za 1 a půl hodiny, a to navíc mnohem flexibilněji. Během cesty do Lausanne si navíc můžete vychutnat výhled na jezero, aniž byste se připravili o jízdu po tradiční švýcarské železnici.

Co se týče MHD v samotném Švýcarsku, máte na výběr z mnoha možností. Pokud trávíte dovolenou v Lausanne, bohatě si vystačíte s místním metrem, případně můžete kombinovat také s autobusem, pokud například budete chtít navštívit některou z místních pláží. Spoustu míst navíc můžete navštívit pěšky – procházka od pláže Ouchy na železniční stanici Lausanne zabere pouhých 20 minut, ovšem musíte počítat s mírným kopcem.
Ti z vás, kteří mají v plánu vycestovat do jiných měst, mohou zvážit cestování autobusy, nebo lépe, rychlovlaky. Rychlovlaky jsou ve Švýcarsku něco jako naše osobní vlaky, ovšem mnohem rychlejší a mnohem pohodlnější. Cesta z Lausanne do Montreux netrvá ani 30 minut, vlak navíc jezdí v časovém intervalu jako české tramvaje, takže pokud první spoj nestihnete, jednoduše můžete jet dalším, aniž byste museli čekat více než 15 minut.
Kde sehnat jízdenky na MHD? Ve Švýcarsku naštěstí nejde o nic složitého. Jízdenky si můžete buďto zakoupit předem ještě před cestou z domova online, případně si předplatit tzv. Swiss Travel Pass, díky němuž můžete cestovat po celou dovolenou na jeden tarif.
Hodně často se však můžete setkat také s tím, že jízdenky na MHD dostanete proplacené v rámci ubytování. Některé hotely totiž nabízejí poukaz na MHD zdarma. Pokud nemáte možnost nákupu online, můžete si na poslední chvíli koupit jízdenky také v automatech či u kasy na nádraží.
Mezi některými městy můžete cestovat také lodní dopravou, přímo po ženevském jezeře. Všechny informace ohledně MHD a dopravy ve Švýcarsku najdete na www.sbb.ch.

Dovolená Švýcarsko 2025 – ceny, počasí, podmínky
Přestože Švýcarsko nepatří mezi státy EU, k cestování vám postačí pouze občanský průkaz, případně cestovní pas. Nevýhodou nečlenství EU je fakt, že pokud chcete telefonovat nebo využívat mobilní data, musíte se připravit na zklamání, jelikož zde nemůžete využívat mobilní služby za stejnou cenu jako v ČR a zemích EU. Většina veřejných míst však nabízí wi-fi připojení zdarma, ovšem pouze na určitou dobu.
V zemi můžete platit pohodlně platební kartou v jakékoliv měně, ovšem je potřeba počítat s nedostatkem terminálů v turistických oblastech, zejména na promenádách u jezera – pro tyto případy doporučujeme mít u sebe alespoň menší částku švýcarských franků (CHF) v hotovosti, pokud byste si chtěli koupit například občerstvení ze stánku nebo malý suvenýr.
Ceny ve Švýcarsku jsou oproti těm českým o něco vyšší, v žebříčkách evropských zemí dokonce dlouhodobě vychází jako jedna z nejdražších, ne-li ta úplně nejdražší země pro cestování. Pro představu uvádíme orientační ceník ve Švýcarsku:
Potravina (množství) | Orientační cena v Kč |
Mléko (1 l) | 43 Kč |
Bochník bílého chleba (500 g) | 79 Kč |
Jablka (1 kg) | 94 Kč |
Jídlo v restauraci (1 chod) | 500 Kč |
Točené pivo (0,5 l) | 150 Kč |
Káva | 90 Kč |
Nealkoholický nápoj | 100 Kč |
Čeští turisté se však nemusí bát – ve Švýcarsku je poměrně rozsáhlá síť supermarketů s potravinami, přičemž jedním z nejrozšířenějších je prodejna COOP. Nejedná se však o zastaralou jednotu, jakou známe u nás, nýbrž moderní prodejny srovnatelné například s českým Albertem či Globusem.
Unikátem, který rozhodně stojí za to navštívit, je COOP City Lausanne Au Centre, sousedící s hotelem Crystal, který se rozkládá na 6 patrech nákupní budovy a v 7. patře navíc nabízí vlastní restauraci s výhledem na jezero. V obchodě můžete sehnat prakticky vše, od běžných potravin a luxusních místních sýrů a šunek, přes kancelářské potřeby a oblečení až po pravé švýcarské hodinky.
Tradiční švýcarská kuchyně se skládá především z tradičních švýcarských sýrů, uzenin, sladkovodních ryb (okouni, pstruzi, štiky), nebo třeba pravé švýcarské čokolády či müsli. Oblíbenou pochoutkou jsou také bramborové Rösti.
Kdo nemá zájem vyzkoušet místní kuchyni, může se občerstvit v jedné z mnoha poboček McDonald’s, případně v jiném fastfoodu. Je však potřeba počítat s tím, že i tyto fastfoody mají nabídku mírně přizpůsobenou místní kuchyni, tudíž i nabídka v Mekáči vypadá jinak než v Česku – těšit se můžete například na sýrové posypky, spoustu uzenin, papriky a sladkého.
Kdy je nejvhodnější období na dovolenou ve Švýcarsku? Do Švýcarska můžete cestovat prakticky kdykoliv, podle toho, jaké aktivity máte v plánu podniknout. Pro romantickou dovolenou či únik od práce však bohatě postačí jaro a léto, ideálně v období od května do září, kdy se teploty drží v průměru od 9 do 24 stupňů.
V létě můžete dovolenou spojit také s koupáním v jezeře. Teplota vody v ženevském jezeře v červenci a srpnu stoupá v průměru až na 24 stupňů. Okolo jezera se navíc rozprostírá mnoho písčitých a travnatých pláží.
TIP: 1. srpna slaví Švýcaři národní svátek a jeho oslavy jsou doprovázeny ohňostroji po celé zemi. Na začátku září se navíc pravidelně koná oslava narozenin Freddie Mercuryho. Zvažte proto cestu během srpna/září.