Jsou jako kouzelné portály. Díky nim můžeme cestovat v čase, prožívat dobrodružství s hrdiny, poznávat různé kultury a nahlédnout do myšlenek jiných lidí. Mnohdy si však skrze ně připomeneme i vlastní zážitky či zapomenutou bolest. Rozvíjejí naši představivost, slovní zásobu a kritické myšlení, pomáhají nám překonat náročná období, zkracují čas ve vlaku, rozesmějí nás i rozpláčou. Takové jsou knihy.
Knihy jsou mnohem víc než jen papír a inkoust – jsou bránou do jiných světů, nástrojem poznání, útěchou i výzvou. Věděli to už naši dávnověcí předci, a to ještě v dobách, kdy knížky zdaleka nevypadaly tak, jak je známe dnes. Tehdy byly knížky velmi vzácné a jen málokdo si je mohl dovolit.
Dnes, v době digitálních médií, se mnohdy může zdát, že knihy pomalu ale jistě ustupují do pozadí. Lidé častěji volí mobilní telefony, audioknihy či elektro čtečky. Přesto se však Česko mezi ostatními státy EU i nadále drží v nadprůměrných číslech.
TIP: Milujete čtení, ale nestíháte? Zkuste audioknihy nebo si pořiďte čtečku a mějte celou knihovnu v kapse.
Obsah článku
Co je to Světový den knihy a kdy jej slavíme?
Světový den knihy a autorských práv (mnohdy také nazývaný jako Mezinárodní den knih) je mezinárodní svátek, který se slaví každý rok 23. dubna. Svátek byl vyhlášen roku 1995 (UNESCO) s cílem podpořit čtení, vydávat více knih a šířit osvětu o ochraně autorských práv. Mezi jeho úkoly však spadalo i šířit lásku ke knihám a literatuře po celém světě.
Proč právě 23. dubna? Toto datum nebylo vybráno náhodně – právě v tento den totiž v roce 1616 zemřeli tři velcí spisovatelé William Shakespeare, Miguel de Cervantes a Inca Garcilaso de la Vega. Je to tedy symbolický den na oslavu literatury a jejího přínosu lidstvu.
V mnoha zemích se v tento den konají knižní veletrhy, autorská čtení, výměny knih, školní a knihovnické akce nebo třeba slevové akce na knihy. Pořádnou náloží knižních slev se může pochlubit například Knihy Dobrovský.
E-shop Knihy Dobrovský v rámci jarního BLACK FRIDAY nabízí bezkonkurenční ceny na stovky tištěných i elektronických titulů. Akce platí do neděle 4. května.
Mezinárodní den knih je v mnoha zemích spojen s jistými tradicemi. Například ve Španělsku, především v Katalánsku, si lidé tradičně dávají knihu a růži jako dárek. Ve Francii pro změnu obdarovávají děti knížkami zdarma v rámci tzv. „24 heures du livre“. Ve Velké Británii chodí děti do školy v kostýmech svých oblíbených knižních postav, ke kterému obdrží voucher na knihu zdarma nebo slevu. V Japonsku se pak věnují mangám.
V Česku sice nemáme zavedenou žádnou tak velkou tradici jako je tomu ve světě, každoročně si však připomínáme, jak jsou knížky v životě důležité a jak nás jejich četba může ovlivnit. Řeč je především o školních besedách a čtenářských soutěžích. Výjimkou nejsou ani autorská čtení.
Noc s Andersenem
Přestože Noc s Andersenem obvykle probíhá o něco dříve, většinou na přelomu března a dubna, stále se jedná o jednu z nejdůležitějších literárních akcí pro mladé školáky.
Pro ty z vás, kdo o akci dosud nikdy neslyšeli: Jedná se o nocování dětí ve školách, knihovnách, školkách, domovech dětí nebo klubech, během kterého se čte, hraje, tvoří a slaví láska ke knihám. Cílem této akce je podpořit čtenářství, hlavně u menších dětí, a ukázat jim, že čtení může být i dobrodružství.
Jak taková Noc s Andersenem probíhá?
Děti přijdou večer do školy se spacákem, baterkou a v kostýmu libovolné postavy z jedné z Andersenových knížek (nejčastěji Víla Amálka, Maková Panenka, Křemílek a Vochomůrka, Rumcajs…). Během večera se čtou pohádky – čte buďto učitel, nebo třeba známý spisovatel či herec -, tancuje a popíjí „pohádkový čaj“.
Děti pak plní úkoly, řeší hádanky, pracují v týmech a hrají různé hry na motivy knížek. Jako zlatý hřeb večera na ně obvykle čeká polštářová bitva či noční stezka odvahy. Na konci dne se všechny děti uloží ke spánku do vlastních spacáků ve třídě nebo knihovně. Taková noc pro ně mnohdy není jen pouhou akcí, nýbrž velkým dobrodružstvím, jelikož se jedná o úplně něco jiného, než běžný školní den.
Věděli jste, že…?
- První Noc s Andersenem proběhla v roce 2000 v knihovně v Uherském Hradišti.
- Od té doby se rozšířila i na Slovensko, do Polska, Slovinska, Německa nebo Chorvatska.
- Každoročně se jí účastní desítky tisíc dětí.
Proč je Noc s Andersenem důležitá? Děti si díky akci jako je Noc s Andersenem vytvářejí pozitivní vztah ke knihám a čtení, mají možnost zažít školu trošku z jiné stránky a něco nového se přiučit. Navíc se jim nabídne i skvělý prostor pro budování přátelství a týmového ducha.
Statistiky – kolik knih ročně přečteme a které nejvíce vydělávají?
„Dospělí si potrpí na číslice. Když jim vypravujete o novém příteli, nikdy se vás nezeptají na věci podstatné. Nikdy vám neřeknou: „Jaký má hlas? Které jsou jeho oblíbené hry? Sbírá motýly?“ Místo toho se vás zeptají: „Jak je starý? Kolik má bratrů? Kolik váží? Kolik vydělává jeho otec?“ Teprve potom myslí, že ho znají.“
– Antoine de Saint-Exupéry (Malý Princ)
Jak sám Exupéry hlásal, my lidé si potrpíme na číslice. A měl pravdu – co by to bylo za článek, kdybychom nezmínili pár zajímavých číslic a statistik?
Nejdelší knihou na světě se stala limitovaná edice japonské mangy One Piece, která je dlouhá úctyhodných 21 450 stran, tou největší je pak o mnoho let starší Codex gigas, neboli Ďáblova bible, který je navíc ručně psaný.
Za nejstarší knihu na světě se považuje Diamantová sútra, buddhistický rukopis z Číny, který byl sepsán okolo roku 868 n. l., v Evropě je pak za nejstarší tištěnou knihu považována Gutenbergova bible, kterou vytiskl Johannes Gutenberg v Německu okolo roku 1455.
Pokud budete chtít navštívit největší knihovnu na světě, budete si muset sáhnout hluboko do kapsy. Největší knihovnu na světě, nesoucí název Knihovna Kongresu, totiž nenajdete nikde jinde než v Americe, konkrétně ve Washingtonu D.C. Tato knihovna se může pochlubit více než 150 miliony knihovními jednotkami.
O místo knížky s nejkratším názvem se dělí hned několik knížek, např. F (Daniel Kehlmann) či V. (Thomas Pynchon). Naopak o knížku s nejdelším názvem se zasloužil Davide Ciliberti a to se svou knížkou, jejíž název má úctyhodných 290 slov, přesněji 1 433 znaků.
A jaká knížka je tou vůbec nejvýdělečnější? Některé z vás to možná překvapí, ale světe div se, opravdu je to Bible. Odhaduje se, že se jí prodalo už několik miliard výtisků po celém světě.
Dle statistik ČSÚ (Český statistický úřad) bylo v roce 2023 v České republice vydáno celkem 15 025 titulů, z toho 13 037 v českém jazyce. V roce 2022 alespoň 1 knihu za rok přečetlo na 64 % čtenářů nad 16 let věku, 32 % pak 5 a více knih.
„Kocourek“ (2023) aneb nadčasový příběh o lidské krutosti
Přestože je to již nějaký ten pátek, co příběh nesoucí název Kocourek spatřil světlo světa, na knižním trhu se stále rozkoukává a na svůj úspěch teprve čeká. Jedná se o literární debut českého autora Mattyho Valesky, dá se říct takovou komorní novelu, rozehrávající příběh nejen o vztahu středoškolského pedagoga a jeho žáka, nýbrž i obtížném hledání vlastní sexuální identity.
Příběh sleduje studenta Dannyho, který si prochází duševní krizí, je opakovaně šikanován a zesměšňován všemi v okolí a až na své prarodiče nemá prakticky žádnou rodinu. Pomocnou ruku mu podává až jeho učitel Viktor, se kterým má více společného, než se na první pohled může zdát.
Zprvu neškodný vztah je však oba brzy vtáhne zpět do propasti. Tentokrát však mnohem temnější…
Nadčasový příběh, který vám zlomí srdce a otevře oči. Pro čtenáře, kteří se nebojí pravdy.
„Kocourek je dechberoucí a okamžitě vás vtáhne do děje. Po prvním přečtení jsem se nedokázala odpoutat a chtěla jsem zjistit, jak to skončí. Některé knížky mají monotónní příběh a nic zvláštního se neděje, ovšem tady autor ukázal pravý opak.“
Doporučení – co si přečíst?
A abyste měli z čeho vybírat, připravili jsme si pro vás seznam dalších 9 knížek, které se určitě vyplatí přečíst. V seznamu najdete tři novinky tohoto roku, tři bestsellery za posledních 10 let a tři nenahraditelné klasiky.
Kdyby však seznam měl zahrnout všechny dobré, poutavé a kvalitní knížky, pravděpodobně by jej trvalo sepsat celá léta. Níže tedy naleznete alespoň hrubý náčrt:
1. Byt – Román ve dvou (Jan Němec, Jana Šrámková)
Experimentální „dvoj román“ ze současnosti, kde čtenáři rozhodují, jak příběh skončí. Jedná se o velmi nezvyklý titul, který lze číst z obou stran, přičemž texty se potkávají uprostřed. Směr, kterým bude čtenář knížku číst, ovlivní osud hlavních postav.
Datum vydání: březen 2025.
2. Nikdo nic neviděl (Andrea Mara)
Do vlaku nastoupí dvě děti, vystoupí však jen jedno z nich… Strhující psychologický thriller zkoumá témata důvěry, viny a rodinných vztahů. Díky napínavému ději a emocionální hloubce je tato kniha ideální volbou pro čtenáře, kteří hledají intenzivní a dojemný příběh.
Datum vydání: březen 2025.
3. The Emperor of Gladness (Ocean Vuong)
Román sleduje devatenáctiletého Hai, který se po pokusu o sebevraždu stává pečovatelem starší ženy trpící demencí. Kniha zkoumá témata traumatu, paměti a lidské blízkosti.
Datum vydání: duben 2025.
4. Námi to končí (Colleen Hoover)
Příběh o silné ženě, která čelí těžkým životním volbám, lásce a toxickému vztahu. Dojemná a emočně silná kniha, která se zabývá domácím násilím a sebeúctou, zároveň bestseller na žebříčcích New York Times.
Datum vydání: srpen 2016.
5. Půlnoční knihovna (Matt Haig)
Co kdyby existovala knihovna, kde můžeš nahlédnout do všech možných verzí svého života? Hlavní hrdinka Nora zvažuje, jestli by některá z jejích jiných cest mohla být šťastnější. Nádherně napsané zamyšlení o životních volbách, ztrátě a naději.
Datum vydání: únor 2022.
6. Dívka ve vlaku (Paula Hawkins)
Napínavý psychologický thriller o ženě, která každý den dojíždí vlakem a jednoho dne se stane svědkem něčeho podivného. Není si však jistá, zda se to opravdu stalo, nebo si to vymyslela. Příběh plný zvratů, nečekaných spojení a nevěrohodných vypravěčů.
Datum vydání: leden 2015.
7. 1984 (George Orwell)
Dystopický román o totalitní společnosti, kde je každý krok sledován Velkým bratrem. Přestože román vyšel ve 40. letech minulého století, pořád je až děsivě aktuální. Neměl by chybět jak na seznamu maturitní četby, tak na seznamu četby každého čtenáře.
Datum vydání: 1949.
8. Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry)
Jedna z nejpřekládanějších knih všech dob. Nabízí hluboké myšlenky v jednoduchých slovech, které osloví děti, především však dospělé. Pilot havaruje na poušti a setká se s Malým princem, který přichází z jiné planety. Příběh je plný podobenství o přátelství, lásce, osamění a dospívání. Zároveň čtenáře přivede na spoustu otázek.
Datum vydání: 1943.
9. Smrt krásných srnců (Ota Pavel)
Soubor povídek inspirovaných autorovým dětstvím, vztahem s otcem a válkou. V příbězích se mísí humor, láska k přírodě, sportu a hluboký lidský smutek. Knížka kombinuje poetiku se syrovou realitou holokaustu a života v protektorátu. Jedná se o jednu z nejsilnějších a nejemotivnějších českých knih.
Datum vydání: 1971.
Nové knihy vs. knihy z druhé ruky
Čtenáři se mnohdy dělí na dva tábory – jedni nedají dopustit na nové, nerozbalené knížky, koupené přímo z tisku, druzí upřednostňují tzv. knihy z druhé ruky, tedy starší, již rozbalené tituly, které ovšem mají něco do sebe. Pak jsou tu ovšem tací, kterým na stavu knížky nezáleží, nebo zkrátka neupřednostňují ani jedno.
Knížky mají jen jednu nevýhodu – nelze je za život přečíst všechny.
Jaké výhody přináší investice do nové knihy a kdy se naopak vyplatí poohlédnout se po knize z druhé ruky?
Nové knihy mají spoustu výhod. Žádné chybějící stránky, nečitelné pasáže ani poznámky předchozích čtenářů. Koupí nové knihy navíc člověk přispívá nejen knihkupcům, nýbrž i přímo tvůrcům, kteří díky tomu mohou i nadále psát a vydávat další zajímavé tituly.
Na druhou stranu, nové knihy jsou často dražší, a to zejména v pevné vazbě, navíc po sobě zanechávají jistou ekologickou stopu, jelikož mají vyšší nároky na výrobu a distribuci.
Oproti tomu knihy z druhé ruky lze pořídit i za zlomek původní ceny. Najdete je především v antikvariátech, kde lze mnohdy narazit i na tituly, které již nejsou běžně v prodeji, nebo například vzácné či sběratelské edice. Staré knihy mají svou duši, specifickou vůni, mohou také obsahovat osobní věnování nebo třeba staré poznámky či záložky.
Obrovskou výhodou knih z druhé ruky však není jen jejich velmi nízká cena, nýbrž i fakt, že jejich nákupem člověk knížce prodlouží život.
I tyto knížky skvěle poslouží jako dárek, je však potřeba si před nákupem dát pozor, zda dotyčnému nebude vadit případné mírné opotřebení – knížky mohou být zažloutlé, potrhané, nebo jim dokonce může pár stránek chybět. Nevýhodou antikvariátů a knížek z druhé ruky celkově je jejich omezený výběr. Ne každou knížku lze totiž sehnat z druhé ruky a většinou se tak jedná spíše o již několik let staré tituly.